لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

دیدگاه | ایلان برمن: آیت الله‌های ایران برای یک توافق تازه با غرب مستاصل هستند


ایلان برمن، نایب رئیس ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا» در واشنگتن
ایلان برمن، نایب رئیس ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا» در واشنگتن

ایلان برمن، نایب رئیس ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا» در واشنگتن، در یادداشتی در نشریه نیوزویک نوشته است رهبران ایران فارغ از این که چه ادعاهایی را مطرح می کنند برای یک توافق دیپلماتیک با غرب مستاصل هستند.

برمن می گوید مقام های ایران در هفته های اخیر تلاش هایشان برای مجاب کردن دولت جدید در واشنگتن به این که سیاست های دولت قبلی به شکست کامل انجامیده و جمهوری اسلامی همچنان ایستاده است را دو چندان کرده اند. اما در پس پرده شرایط بسیار متفاوتی در حال وقوع است.

طی سه سال گذشته و تحت تاثیر سیاست «فشار حداکثری»، نرخ تورم در ایران به حدود ۵۰ درصد رسیده است.

کارشناسان اقتصادی در ایران می گویند اگر جمهوری اسلامی نتواند پس از همه گیری ویروس کرونا گسترش فقر را مهار کند ممکن است با بی ثباتی سیاسی و اجتماعی روبرو شود.

این امر از آن جا بیشتر حقیقت دارد که رژیم ایران همواره ماجراجویی خارجی را به رفاه داخلی ترجیح داده و چنین معضلاتی برایش به تنش های بزرگ میان روحانیون حاکم و جامعه گرفتار ایران بدل شده است.

بر مبنای تخمین های پنتاگون، بودجه دفاعی ایران طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ از ۱۹.۵ میلیارد دلار به ۲۷.۳ میلیارد دلار در سال افزایش یافت. مداخلات منطقه ای جمهوری اسلامی هم از افغانستان تا یمن، پاکستان، عراق، سوریه و دیگر نقاط عمیق تر شد.

ایران از مزایای توافق هسته ای برای بهبود جایگاه منطقه ای و قابلیت های استراتژیک اش استفاده کرد. این اتفاقی بود که تا پیش از «فشار حداکثری» رخ داد.

اکنون رهبران ایران آشکارا امیدوار به تکرار شرایط قبلی با دولت جدید آمریکا هستند.

شاخص های داخلی نشان می دهد که آیت الله های ایران در واقع بیش از طرف آمریکایی به یک توافق تازه نیاز دارند. دولت بایدن باید این را در نظر داشته باشد. به سادگی روشن است که این پرزیدنت بایدن و نه رهبران ایران است که دست بالا را دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | توصیه‌های جیسون رضاییان؛ چالش پیش روی بایدن، تعامل با مردم ایران خواهد بود

XS
SM
MD
LG