لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

دیدگاه | با ایران مذاکره نکنید، آن‌ها در سال ۲۰۱۸ سعی کردند من را بکشند


تجمع در مقابل دادگاه محاکمه اسدالله اسدی و همدستانش - آنتورپ بلژیک
تجمع در مقابل دادگاه محاکمه اسدالله اسدی و همدستانش - آنتورپ بلژیک

کلی جین تورنس، عضو هیات تحریریه روزنامه «نیویورک پست»، در یادداشتی در آن روزنامه نوشته است رژیم ایران از هیچ کاری برای حفظ قدرت کوتاهی نمی‌کند؛ حتی اگر این کار خطر به قتل رساندن هزاران بیگناه در خاک یک کشور غربی برای ترور یک رهبر اپوزیسیون را به همراه داشته باشد.

او می‌نویسد:‌ «این را از آن جا می‌دانم که یکی از قربانیان بالقوه آن، بودم.»

تورنس با اشاره به حکم دادگاه بلژیک در محکومیت اسدالله اسدی به ۲۰ سال زندان برای توطئه بمبگذاری در یک گردهمایی مخالفان در پاریس در ژوئن ۲۰۱۸ می گوید، اسدی مامور بخشی از اطلاعات جمهوری اسلامی است که اتحادیه اروپا آن را سازمانی تروریستی می داند، اما او در نقش دیپلمات در سفارت ایران در اتریش فعالیت می کرد.

ایران قصد داشت به حمله ای تروریستی به یک گردهمایی مخالفان دست بزند که در آن مقام های عالیرتبه سابق آمریکا، کانادا، و اروپا حضور داشتند.

پرزیدنت بایدن و رهبران اروپا چطور می خواهند با چنین رژیم جنایتکاری معامله و عادی سازی کنند؟

من برای دومین بار برای پوشش خبری این گردهمایی به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» آن جا حضور داشتم.

اگر سرویس های امنیتی بلژیک و آلمان این توطئه را در آخرین دقایق خنثی نکرده بودند ده ها هزار نفر به قتل رسیده بودند.

اسدی حدود نیم کیلو مواد منفجره و چاشنی را در کیف دیپلماتیک خود در یک پرواز تجاری از ایران به وین آورده و آن را با خودرو در لوگزامبورگ به یک زوج پناهنده ساکن بلژیک تحویل داده بود.

اسدی در آلمان دستگیر شد. مصونیت دیپلماتیک او، که در اتریش معتبر بود، در آلمان اعتباری نداشت.

به نظر می رسد اسدی شبکه جاسوسی تهران در اروپا را هدایت می کرد. یک دفتر یادداشت جزئیات ۲۸۹ مکانی که او در ۱۱ کشور با ماموران ادعایی ملاقات کرده را نشان می دهد. در زندان رضا لطفی، رابط وزارت خارجه ایران و وزارت اطلاعات، به ملاقات او رفته بود.

جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، ابتدا ادعا کرد حمله خنثی شده عملیات فریب بود؛ اما به نظر می رسد او هم بخشی از این توطئه بوده است. جک راس، رئیس سرویس امنیتی بلژیک، به دادستان ها گفته است: «این طرح حمله به نمایندگی از ایران و تحت رهبری آن کشور شکل گرفته بود. این ابتکاری شخصی از سوی اسدی نبود.»

این تروریست هیچ ابراز پشیمانی نکرد و با ادعای برخورداری از مصونیت دیپلماتیک، از ادای شهادت در دادگاه خودداری کرد. او مقام های بلژیکی را تهدید کرد که اگر گناهکار شناخته شود گروه هایی نامعلوم دست به اقدام تلافی جویانه خواهند زد. ظریف شواهد را به چالش نکشیده است. وزارت خارجه ایران صرفا با ادعای مصونیت دیپلماتیک این محکومیت را بی اعتبار می داند.

دولت بایدن می خواهد به قصد بازگشت به برجام دوباره با ظریف ملاقات کند. اروپا مشتاق تحقق آن است. اما توطئه پاریس ثابت کرد که این رژیم حسن نیت ندارد و بدون جنگ افزار هسته ای هم قادر به مرگ و ویرانی فراوان است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | تحلیلگر ارشد در «شورای ملی ایرانیان آمریکا»: تیم بایدن برای افزودن به توافق هسته ای، باید ایران را درک کند

XS
SM
MD
LG