لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

دیدگاه | توصیه‌های جیسون رضاییان؛ چالش پیش روی بایدن، تعامل با مردم ایران خواهد بود


مردم در حال خرید در بازار تجریش در تهران. ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱
مردم در حال خرید در بازار تجریش در تهران. ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱

جیسون رضاییان، نویسنده بخش دیدگاه های جهانی در «واشنگتن پست»، خبرنگار واشنگتن پست در تهران طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ که ۵۴۴ روز تا ژانویه ۲۰۱۶ ناعادلانه در ایران زندانی بود، در یادداشتی در این روزنامه به دولت جو بایدن توصیه های کرده است.

رضاییان می گوید جمهوری اسلامی در چهار سال دوره دولت ترامپ به سرکوب بی رحمانه شهروندان ایران دست زد، تظاهر کنندگان را کشت، مخالفان را ربود و اعدام کرد و منتقدان را با سرعتی سرسام آور زندانی کرد. دولت ترامپ با اعمال پیاپی تحریم ها صرفا رنج مردم عادی ایران را بیشتر کرد.

پرزیدنت بایدن اکنون فرصتی برای یک آغاز تازه دارد. این امر می تواند با بازسازی دیپلماسی عمومی، تشویق تعامل میان مردم دو کشور و از سر گیری پذیرش دانشجو آغاز شود.

بایدن باید در رسانه هایی مانند صدای آمریکا که از بودجه دولتی استفاده می کنند و اعتبار و بیننده شان در میان ایرانی ها به شدت افت کرده است، دست به تغییرات بزند.

مشاغل مستقل و کوچک در ایران نباید از خرید از شرکت های آمریکایی منع شوند.

دانشمندان آمریکایی می توانند تحت مدیریت جان کری، نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در تغییرات اقلیمی، به ایران در حوزه محیط زیست کمک کنند.

دولت بایدن باید دوباره به مذاکره با جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته ای و دیگر فعالیت های مخرب اش و لغو بعضی تحریم ها متعهد شود.

مخالفت حامیان تغییر رژیم در ایران با انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، یادآور این است که تغییر موضع واشنگتن نسبت به تهران ساده نخواهد بود.

در واشنگتن رد پای ایران در هر تهدیدی علیه امنیت ایالات متحده دیده می شود.

اما مردم ایران تهدیدی برای موجودیت آمریکا نیستند. حساب حکومت را باید از جامعه ایران جدا کرد.

تهران، هفته گذشته از محکومیت یک آمریکایی ایرانی تبار دیگر خبر داد.

جو بایدن باید به همراه آلمان، فرانسه و بریتانیا به روشنی بگوید تا اتباع این کشورها و دیگر متحدان که در ایران گروگان گرفته شده اند آزاد نشوند و جمهوری اسلامی از این روش بی رحمانه دست نکشد هیچ مذاکره تازه ای در کار نخواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا باید نگرانی ها و آمال مردم عادی ایران را در کانون سیاست خود قرار دهد. چالش پیش روی او تعامل با ۸۳ میلیون ایرانی است که سال ها مجازات گناه رهبران حاکم بر خود را کشیده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG