لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

دیدگاه | رابرت فورد: استراتژی آمریکا در سوریه ناموفق بوده است


سربازان در دمشق در سوريه، ماه مه ۲۰۱۸
سربازان در دمشق در سوريه، ماه مه ۲۰۱۸

رابرت فورد، کارشناس ارشد «انستیتو خاورمیانه»، کارشناس ارشد «انستیتو جکسون برای امور جهانی» در «دانشگاه ییل»، و سفیر آمریکا در سوریه طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، در یادداشتی در نشریه «فارن افرز» به دلایل ناکامی سیاست آمریکا در سوریه اشاره کرده است. او می‌گوید واشنگتن باید اذعان کند که نمی‌تواند به کشورسازی بپردازد.

رابرت فورد می‌گوید دونالد ترامپ طی چهار سال ریاست جمهوری خود بارها وعده داد نیروهای آمریکا را از بازسازی دیگر کشورها بازدارد. ترامپ در همین راستا، شمار نیروها در عراق و افغانستان را کاهش داد و از حدود یک میلیارد دلار بودجه ترویج دموکراسی کاست.

اما ایالات متحده در سوریه به ماموریت استفاده از نیروی نظامی و فشار مالی برای واداشتن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، به پذیرفتن اصلاحات در قانون اساسی آن کشور و ایجاد منطقه خودگردان کردها در شمال شرقی سوریه، ادامه داد.

با گذشت شش سال و صرف حدود ۲.۶ میلیارد دلار، این منطقه خودگردان همچنان قادر به دفاع از خود در برابر همسایه‌های متخاصم نیست و تا آینده ای دور به حفاظت نظامی آمریکا نیاز دارد.

دولت بایدن لازم است درباره توان ایالات متحده در کسب امتیازهای سیاسی در سوریه واقع‌بین باشد. دولت ترامپ به سهم خود کوشید با استفاده از تحریم های مالی و مهار چاه های نفت سوریه دمشق را به تغییر رفتار وادار کند. ولی اسد کوتاه نیامد. مذاکرات ژنو به بن بست رسیده است.

آقای فورد در ادامه با اشاره به حضور بلندمدت سپاه در سوریه، می‌نویسد که وقتی او ده سال پیش سوریه سفیر بود، دیپلمات‌های آمریکایی و اعضای سپاه پاسداران در یک متجمع آپارتمانی ساکن بودند. سپاه تقریبا ۲۰ سال است در سوریه تاسیاست نظامی دارد. گشت‌های بازرسی ایالات متحده روابط دوجانبه سوریه با ایران و روسیه را تغییر نمی‌دهد. نیروهای محدود آمریکا نمی‌توانند مانع ورود محموله‌های موشکی ایران به سوریه شوند. نیروهای هوایی اسرائیل به شکلی اثرگذار این ماموریت را انجام می دهند.

بایدن می‌‌تواند استراتژی ترامپ را ادامه دهد، اما این به معنای اتلاف میلیاردها دلار ضمن تشدید تنش و ناتوانی در مهار داعش است. آمریکا اهداف محدودی در سوریه دارد که نباید برای واشنگتن هزینه سنگینی داشته باشد. واشنگتن پولی را که می‌خواهد در سوریه هزینه کند بهتر است صرف مشکل پناهجویان در آن جا کند. بهتر است بگذارد روسیه و ترکیه با پذیرش رودررویی با داعش، منافع ملی‌شان را تامین کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG