لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

دیدگاه | سرمقاله روزنامه نیویورک پست: بایدن همه نشانه‌های عدم امکان بازداشتن ایران از روش‌های جنایتکارانه‌اش را نادیده گرفته است


روح الله زم یکی از فعالان رسانه‌ای خارج از ایران بود که جمهوری اسلامی او را به عراق کشاند و از آنجا ربود. یکسال بعد او توسط جمهوری اسلامی اعدام شد.
روح الله زم یکی از فعالان رسانه‌ای خارج از ایران بود که جمهوری اسلامی او را به عراق کشاند و از آنجا ربود. یکسال بعد او توسط جمهوری اسلامی اعدام شد.

هیات تحریریه روزنامه نیویورک پست سرمقاله شماره آخر هفته خود را به رویکرد دولت بایدن در برابر جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده است.

نیویورک پست می گوید پرزیدنت بایدن مشتاق تعامل دوباره با ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای است. اما آن رژیم جنایتکار علاقه ای به تغییر مسیر ندارد و در ادامه عزم خود برای هژمونی بر منطقه در حال تقویت برنامه جنگ افزار هسته ای و شبکه شبه نظامیان مرگبارش در سراسر خاورمیانه است.

ویلیام برنز، گزینه بایدن برای ریاست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، نقشی محوری در مذاکرات پنهانی سال ۲۰۱۳ با تهران ایفا کرد. بنا بر گزارش‌ها، بایدن در نظر دارد رابرت مالی را به عنوان مسئول ویژه امور ایران معرفی کند.

مالی پس از انتشار خبر دیدارش با اعضای گروه تروریستی حماس از کارزار انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸ کنار گذاشته شد. اما در شورای امنیت ملی پرزیدنت باراک اوباما مدیریت امور خاورمیانه را برعهده گرفت. او اخیرا کشتن محسن فخری زاده، از متخصصان برنامه هسته ای ایران، را محکوم کرد.

شماری از گروگان های پیشین ایران و فعالان حقوق بشر در نامه ای به تونی بلینکن، گزینه بایدن برای رهبری وزارت خارجه ایالات متحده، از او خواسته اند رابرت مالی را به این مسئولیت نگمارد؛ زیرا چنین انتصابی این پیام غلط را به دیکتاتورها در ایران می فرستد که ایالات متحده صرفا بر بازگشت دوباره به توافق هسته ای تمرکز دارد و به فعالیت های تروریستی تهران در منطقه و جنایت های داخلی اش علیه بشریت بی اعتنا است.

این دقیقا رویکرد دوره اوباما بود و به نظر می‌رسد بایدن مصمم به تکرار آن اشتباه مرگبار است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG