لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

دیدگاه | یادداشت جان بولتون: حرکت بد بایدن در یمن


حوثی‌های شیعه یمنی در یک تجمع در صنعا برای به نمایش گذاشتن حمایت‌شان از همرزمان خود، سلاح‌های‌شان را در دست گرفته‌اند. آرشیو، ۴ فوریه ۲۰۱۵
حوثی‌های شیعه یمنی در یک تجمع در صنعا برای به نمایش گذاشتن حمایت‌شان از همرزمان خود، سلاح‌های‌شان را در دست گرفته‌اند. آرشیو، ۴ فوریه ۲۰۱۵

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، در یادداشتی در «دیلی نیوز» نوشته است جنگ داخلی خونین و طولانی در یمن که در عمل به یک جنگ نیابتی بین ایران و کشورهای عرب منطقه خلیج فارس بدل شده است به درستی یک تراژدی انسانی محسوب می‌شود. با این وجود، بسیاری شامل پرزیدنت بایدن به اشتباه فکر می‌کنند حل این تراژدی مستلزم مقصر شناختن طرف غلط، و تبرئه عامل اصلی و نمایندگانش است.

بولتون می گوید ایران می کوشد با استقرار یک رژیم دوست در حیاط پشتی عربستان سعودی، دشمنان عرب خود را محاصره کند. یمن در دهه های گذشته صحنه جنگ های داخلی متعددی بوده است.

با وجود دوره های کوتاه ثبات، شورش شیعیان در سال ۲۰۰۴ وضعیت را به بی‌ثباتی بازگرداند. آن قیام ریشه اصلی مناقشه کنونی در یمن است.

بایدن استراتژی پرزیدنت ترامپ را معکوس نمی کند، زیرا ترامپ استراتژی نداشت. دولت ترامپ در روزهای پایانی خود، در ۱۹ ژانویه، صرفا حوثی ها را به عنوان گروهی تروریستی اعلام کرد. اختلافات داخلی و مخالفت خود ترامپ باعث شد این اقدام تا پایان دولت او به درازا بکشد.

بایدن در عوض با این کار امتیازی سهل و ساده به ایران می دهد و زمینه را برای احیای توافق هسته ای ناکام پرزیدنت اوباما با تهران آماده می کند.

بایدن این رویکرد اوباما را دنبال می کند که مماشات با ایران آن ها را به رفتاری متمدنانه بر سر مساله هسته ای و دیگر مسائل سوق می دهد و همسایگان عرب یمن تهدید واقعی برای صلح و امنیت منطقه هستند.

با این رویکرد، می توان انتظار داشت که ملاها در تهران به مداخلات خونین و برهم زننده ثبات خود در سراسر منطقه و جهان شدت دهند.

کاخ سفید این سیاست را با اشاره به نگرانی های بشردوستانه توجیه کرده است و به این توجه نمی کند که ایران و حوثی ها در تبلیغات ایدئولوژیک از طرف مخالف خود به مراتب بهتر عمل می کنند و از غیر نظامیان یمن و امدادگران خارجی به سود مقاصد استراتژیک‌شان بهره می برند. تعیین حوثی ها به عنوان تروریست مانعی بر توزیع غذا یا کمک های پزشکی یا حل صلح آمیز مناقشه نبود. مانع این است که حوثی ها تروریست هایی هستند که با ایران به دنبال پیشروی تاکتیکی در برابر دشمنان محلی‌شان هستند.

فشار ایالات متحده برای تحقق صلح و نجات غیرنظامیان در یمن، دست کم، باید به طور یکنواخت و نه یک طرفه اعمال شود.

بازنده این وضعیت مردم یمن و سرانجام ایالات متحده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | رابرت فورد: استراتژی آمریکا در سوریه ناموفق بوده است

XS
SM
MD
LG