لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

اوپک‌پلاس مصرف‌کنندگان را ناامید کرد: تولید روزانه نفت ۴۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد


آرشیو
آرشیو

اوپک پلاس، شامل کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت غیرعضو که متحد این سازمان هستند، روز پنجشنبه تصمیم گرفتند به برنامه خود برای افزایش محتاطانه نفت پایبند بمانند و مجموع تولید روزانه را در ماه دسامبر تنها ۴۰۰ هزار بشکه بالا ببرند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این رقم در حالی است که قیمت نفت در جهان افزایش یافته، اقتصاد جهانی تشنه سوخت است و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از تولیدکنندگان عمده نفت خواسته برای کاهش قیمت بنزین در ایالات متحده، نفت بیشتری را راهی بازار کنند.

ائتلاف اوپک پلاس، متشکل از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، به رهبری عربستان سعودی و کشورهای غیرعضو به رهبری روسیه است.

اوپک پلاس پیشتر در مورد یک نقشه راه توافق کرده بود که بر اساس آن، سطح تولید را به تدریج به میزان دوران قبل از همه گیری کرونا برساند. اوپک و کشورهای متحد بر اثر شیوع ویروس کرونا و کاهش فعالیت‌های اقتصادی، تولید خود را به طور قابل توجهی کاهش داده بودند.

اما در حال حاضر، قیمت‌ انواع نفت به بالاترین سطح در هفت سال گذشته رسیده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که احتیاط اوپک پلاس در افزایش تولید به معنای قیمت‌های بالاتر در سراسر جهان و درآمد بیشتر برای کشورهای تولید کننده است.

قیمت نفت در بازار نیویورک آمریکا روز پنجشنبه به بشکه‌ای ۸۱ دلار و ۴ سنت رسید. بهای نفت در آمریکا به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ رسیده و هفته گذشته هر بشکه بیش از ۸۵ دلار معامله شد.

نفت خام برنت که شاخص بین‌المللی است، هفته گذشته بیش از ۸۶ دلار در هر بشکه معامله شد. برنت روز پنجشنبه بشکه‌ای ۸۲ دلار و ۶۴ سنت معامله شد.

در همین حال، رویترز نیز روز پنجشنبه گزارش داد که بعد از اعلام توافق ایران و قدرت‌های جهانی برای ادامه مذاکرات احیای برجام در وین در ماه جاری میلادی، قیمت‌های نفت کاهش یافت.

در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات، ممکن است تحریم‌های آمریکا در خصوص نفت ایران برداشته شود.

XS
SM
MD
LG