لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۳

بررسی تأثیرات ادامه حفظ سقف تولید نفت بر روند صعودی قیمت‌ها توسط اوپک پلاس؛ نفت خام بشکه‌ای ۸۰ دلار


آرشیو
آرشیو

کشورهای عضو سازمان صادرکنندگان نفت و متحدان کلیدی‌ آن موسوم به «اوپک پلاس» در جلسه مجازی روز دوشنبه ۱۲ مهر، به بررسی تأثیرات ادامه حفظ سقف تولید نفت‌ خود بر روند صعودی قیمت‌های نفت پرداختند.

در آستانه این اجلاس، نفت خام در مدار بشکه‌ای ۸۰ دلار در حال داد و ستد بود.

اعضای اوپک پلاس در جلسه مجازی روز دوشنبه تصمیم گرفتند که همچنان به تولید روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز ادامه دهند. یعنی در ماه نوامبر نیز همین میزان تولید اضافی از سوی اوپک پلاس به بازار نفت عرضه خواهد شد.

با ادامه پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه نفت خام، به علت احیای تدریجی و پساکرونایی اقتصاد جهانی و همچنین اختلال در زنجیره تحویل، قیمت این سوخت فسیلی هفته گذشته مرز ۸۰ دلار در هر بشکه را پس از سه سال متوقف بودن پشت این دیوار، در نوردید.

اوپک پلاس در ماه ژوئیه تصمیم گرفته بود که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام بیشتری از سهمیه از پیش تعیین شده‌اش به بازار تزریق کند.

کارشناسان بازار نفت بر این باورند که قیمت‌های جدید، برای اعضای این کارتل نفتی و به‌ویژه دو عضو کلیدی اوپک پلاس، یعنی عربستان سعودی و روسیه، نتایج دوگانه‌ای در بر دارد.

افزایش قیمت نفت خام در آمد بالاتری برای کشور صادرکننده به ارمغان می‌آورد، اما می‌تواند در میان‌مدت بر احیای شکننده اقتصاد جهانی تاثیر منفی داشته باشد.

روند افزایش قیمت می‌تواند، رقبای جدید را با سودآور کردن استخراج از میادین سخت وارد بازار کند و یا این که کشورها را به سوی دستیابی به انرژی‌های تجدیدپذیر سوق دهد.

دولت پرزیدنت بایدن، از ماه اوت، خواستار افزایش تولید نفت خام توسط این کارتل شد و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است اعضای اوپک پلاس به اندازه کافی برای افزایش تولید نفت خام تلاش نمی‌کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG