لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۵

افزایش تقاضای نفت در ۲۰۱۴


اوپک روز چهارشنبه (١٢ فوریه ) اعلام کرد نرخ تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۴ اندکی بیش از سطح انتظار افزایش خواهد یافت.

اروپا و ایالات متحده نیز طی هفته جاری پیش بینی هایی در مورد رشد اقتصادی و افزایش قیمت سوخت مطرح کرده بودند.

اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) اعلام کرده است نرخ تقاضای جهانی طی سال جاری ١.٠٩ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت، رقمی که بیش از حدود ۴٠ هزار بشکه در روزی که پیش بینی شده بود، بالاتر است.

اوپک که یک سوم نفت سراسر جهان را تامین می کند، پیش بینی کرده است احتمال افزایش بیشتر نیز وجود دارد.

در گزارش کارشناسان اقتصادی اوپک مستقر در وین آمده است «با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه افزایش نرخ تقاضا در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی مشاهده شده است به نظر می رسد نرخ تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۴ بالاتر از پیش بینی های موجود باشد».

گزارش اوپک یک روز پس از آن منتشر شد که «اداره اطلاعات انرژی» دولت ایالات متحده پیش بینی رشد تقاضا برای نفت جهانی در سال ۲۰۱۴ را به میزان مشابهی افزایش داد. پس از انتشار این گزارش قیمت نفت بالا رفت و قیمت خرید و فروش نفت خام برنت به نزدیک بشکه ای ١٠٩ دلار رسید.

در حالی که بخش عمده رشد تقاضای نفت جهانی به کشورهای چین و خاورمیانه مربوط است، اوپک از چشم انداز افزایش تقاضا در طی سال جاری در اقتصادهای قدرتمند جهان خوش بین تر به نظر می رسد.

اوپک بخشی از افزایش حجم تقاضا را به پایان تدریجی رکود اقتصادی اروپا در طی سال های اخیر مرتبط می داند. این سازمان اعلام کرده است ارقام دسامبر ٢٠١٣ و ژانویه ۲۰۱۴ از افزایش تقاضا در ایالات متحده حکایت می کند که بزرگترین مشتری اوپک محسوب می شود.

بنا به اعلام اوپک، «احتمال پیش بینی افزایش نرخ تقاضای کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی برای نفت بیشتر به شرایط اقتصادی در ایالات متحده و اروپا بستگی خواهد داشت که بهتر از سطح انتظار بوده اند».

بنا به منابع دیگر و ثانویه ای که گزارش این سازمان را مشاهده کرده اند، اوپک در ماه ژانویه سطح تولید خود را به ٢٩.٧١ میلیون بشکه در روز افزایش داد، بخشی از افزایش تولید به دلیل احیای بازار نفت لیبی بود که انتقال محموله های کشتی به دلیل ماه ها ناآرامی در این کشور به تعویق افتاده بودند و عربستان سعودی نیز سطح صادرات خود را کاهش داده بود.

اما چشم انداز تقاضای جهانی بیشتر به معنای افزایش نرخ تقاضا برای نفت کشورهای عضو اوپک نخواهد بود.

بنا به پیش بینی اوپک، میزان نفت خامی که کشورهای غیرعضو این سازمان در سال ۲۰۱۴ تولید می کنند ۵۴.۱۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود، در حالی که براساس پیش بینی پیشین سازمان اوپک، سطح تولید ۵٠ هزار بشکه در روز ارزیابی شده بود.

براساس انتظار اوپک نرخ تقاضا برای نفت ١٢ کشور عضو این سازمان به طور متوسط ۲۹.۶۰ میلیون بشکه در روز باشد که در واقع تغییر چندانی نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG