لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

آمریکا در تولید نفت از عربستان و روسیه جلو می زندآژانس بین المللی انرژی می گوید آمریکا تا سال ۲۰۱۶ به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان، عربستان سعودی و روسیه را پشت سرخواهد گذاشت و ظرف دو دهه از نظر انرژی خود کفا خواهد شد.

این آژانس روز سه شنبه گفت در ۱۰ سال آینده موفقیت آمریکا در استخراج نفت و گاز از لایه های سنگ های رسوبی در ایالت های داکوتای شمالی و تکزاس، نقش کشورهای اوپک را به عنوان مهمترین تولید کننده نفت جهان کاهش خواهد داد.

با این حال، آژانس بین المللی انرژی ، که ۲۸ کشور مصرف کننده انرژی را راهنمایی می کند، گفت موضع آمریکا به عنوان تولید کننده عمده نفت جهان در دهه ۲۰۲۰ با کاهش منابع نفتی در میدان هایی که در حال حاضر از آنها بهره برداری می شود، پایان خواهد یافت. پس از آن کشورهای خاورمیانه بیشترین مقدار افزایش در تدارکات نفتی جهان را تامین خواهند کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، که دفتر مرکزی آن درپاریس قرار دارد، در گزارش سالانه چشم اندازانرژی جهان می گوید آمریکا بی وقفه «به سوی تامین تمام نیازهای انرژی خود از منابع داخلی در ۲۰۳۵ پیش می رود.» خود کفایی در انرژی هدف دیرینه رهبران آمریکا بوده است.

آژانس می گوید در سراسر جهان، اقتصادهای روبه رشد تقاضا برای انرژی را افزایش خواهند داد، و چین حدود سال ۲۰۳۰ از آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت جهان جلو خواهد زد. گزارش حاکی است چین، هند و خاورمیانه تقاضای جهانی انرژی را یک سوم بالا خواهند برد.

آژانس بین المللی انرژی یادآور شده است که قیمت های بالا، امنیت انرژی در سراسر جهان را تضعیف می کند.
XS
SM
MD
LG