لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

دبیرکل اوپک: از افت قيمت نفت «عصبی» نشويد


عبدالله البدری دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک
عبدالله البدری دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک

عبدالله البدری: در پايان سال جاری قيمت نفت اوپک بطور متوسط ۱۰۰ دلار برای هر بشکه خواهد بود، پس ما وضعمان برای سال ۲۰۱۴ خوب است

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه گفت؛ از افت قيمت نفت نبايدعصبانی شد، چرا که قیمت‌های پائین، منابع رقابتی را محدود کرده و اعضای اوپک را تا پایان دهه مجبور خواهد کرد توليد خود را مراتب بيشتر کنند.

عبدالله البدری با بیان این مطلب گفت، اگر قيمت‌ها در حد بشکه‌ای ۸۵ دلار باقی بماند، شيوه‌های توليد نفت با هزینه بالاتر، مانند استخراج نفت از سنگ (شیل - shale)، در نهايت متوقف خواهد شد، و اين در حالی است که اوپک از هزينه توليد پائينی برخوردار است و در بلندمدت با تقاضای بيشتری برای نفت خام خود روبرو خواهد بود.

اين نظرات نشان می‌دهد اوپک، که در ماه آينده نشستی برای تعيين سياست توليدی خود برگزار خواهد کرد، برای بالا بردن قيمت‌ها قصد ندارد سقف توليد خود را کاهش دهد. اعضای اوپک پيش از اين گفته بودند که مايل هستند قيمت نفت در سطح بشکه‌ای ۱۰۰ دلار باشد.

آقای بدری که برای شرکت در همايش سالانه صنعت نفت، که امسال تحت عنوان «نفت و پول» برگزار می‌شود، به لندن سفر کرده است همچنین گفت «اگر قیمت‌ها در سطح ۸۵ دلار باقی بماند، ما شاهد خروج بسياری از سرمایه‌گذاری‌ها و نیز نفت از بازار خواهيم بود. حدود ۶۵ درصد تولیدکنندگان از هزینه‌های بالايی برخوردارند، اما نه اوپک.»

نفت خام برنت بيش از يک چهارم بهای خود را از تابستان – که بشکه‌ای حدود ۱۱۵ دلار بفروش می‌رفت – از دست داده است، زيرا عرضه فراوان نفت مرغوبی که ايالات متحده از سنگ (شیل) استخراج می‌کند، بازار را اشباع و تقاضا را در بسياری از بازارها به پائين رانده و ذخاير نفتی را در سراسر جهان پر کرده است.

با این حال دبیرکل اوپک نگفت که آیا این سازمان در نشست ۶ آذرماه (۲۷ نوامبر) در وین، برای حمایت از بازار نیاز به کاهش تولید نفت دارد يا خير، و در عوض خواستار آرامش در قبال کاهش قیمت‌ها شد و گفت «بنيادها تغييری نکرده است؛ تقاضا هنوز در حال رشد و عرضه نیز در حال افزایش است. اوپک در حال بررسی وضعیت است.»

وی ادامه افزود «مهم‌ترین چیز آن است که ما نباید وحشت کنيم. متاسفانه همه وحشت کرده‌اند. ما واقعا نیاز داريم بنشينيم، فکر کنيم و ببینیم اين اوضاع به کجا ختم می‌شود.»

آقای بدری از تعیین کف قيمت‌ها سر باز زد، اما با بیان این که اوپک برای قيمت هدفی در نظر ندارد و اين مهم را به بازار محول می‌کند، گفت «در پايان سال جاری قيمت نفت اوپک بطور متوسط ۱۰۰ دلار برای هر بشکه خواهد بود، پس ما وضعمان برای سال ۲۰۱۴ خوب است. بنيادها جايی برای اين قيمت پائين نمی‌گذارد.»

XS
SM
MD
LG