لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

گزارش: عربستان سعودی قصد دارد قیمت های نفت را پائین بیاورد


بنقل از یک کارشناس عربستان سعودی گفته می شود عربستان در کوشش برای افزایش فشار سیاسی بر ایران و روسیه ، قصد دارد نفت را با قیمت های ارزانتر بفروشد.

به گزارش خبرگزاری آنادولی در ترکیه، رشید آبانمی، مدیر مرکز سیاست های نقتی و انتظارات استراتژیک در ریاض، گفت عربستان سعود با هدف زیر فشار گذاشتن ایران برای محدود ساختن برنامه اتمی و وادار ساختن روسیه به تغییر موضع خود در سوریه، نفت را زیر میانگین قیمت، بشکه ای ۵۰ تا ۶۰ دلار ، به بازارهای آسیایی و امریکای شمالی عرضه خواهد کرد.

او کاهش قیمت در سه ماه گذشته، از بشکه ای ۱۱۵ دلار به ۹۲ دلار، را ناشی از تصمیم عربستان سعودی دانست و گفت با پائین آمدن تقاضا برای نفت، دلیل ظاهری برای کاهش قیمت جلب مشتریان جدید است، اما دلیل واقعی سیاسی است.

بگفته آبانمی، عربستان سعودی می خواهد ایران را ناچار سازد توسعه انرژی اتمی خود را محدود کند، و روسیه را وادار کند موضع خود را در حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه تغییر دهد. هر دو کشور برای درآمد بشدت به صادرات نفت متکی هستند، و کاهش قیمت به معنای در آمد کمتر خواهد بود.

آبانمی یادآور شد سازمان کشورهای صادر کننده نفت – اوپک – که عربستان سعودی و ۱۱ کشور دیگر را در بر می گیرد، قادر نخواهد بود بر تصمیم ریاض تاثیر بگذارد. او توضیح داد، تصمیمات اوپک فقط توصیه است و اعضا مجبور نیستند آنها را اجرا کنند.

با این حال، در گزارش خبرگزاری آنادولی از آنکارا، گقته می شود یک تحلیلگر دیگر نظریات آبانمی را رد کرد و گفت یک کشور نمی تواند تاثیر زیادی بر قیمت ها داشته باشد.

مبارز حسن اوف، تحلیلگر موسسه انرژی خزر، گفت «آمریکا و عربستان سعودی به تنهایی قادر نیستند تاثیری جدی بر قیمت ها بگذارند.»

او تاکید کرد «هیچ کشوری چنین قدرتی ندارد، مگر این که جنگی را آغاز کند یا تحریم عظیمی را ، نظیر کاری که در ۱۹۷۳ صورت گرفت، عملی سازد. »

حسن اوف تاثیر تمام کوشش های دیگر بر قیمت های نفت را «محدود و موقت» دانست و گفت «اگر قرار باشد قیمت نفت به دلایل اقتصادی فقط ۵ درصد پائین بیاید، کوشش های سیاسی فقط می تواند آنرا ۵/۵ درصد پائین بیاورد ، نه ۱۰ درصد.»

XS
SM
MD
LG