لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

دیدگاه | سرنگونی پرواز ۷۵۲ توسط جمهوری اسلامی و عدالت محقق‌نشده نباید فراموش شود


مردم به یاد قربانیان پرواز سرنگون شده خطوط هوایی اوکراین در مقابل دانشگاه امیرکبیر در تهران شمع روشن کردند. بعضی از قربانیان دانشجو بودند. ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰
مردم به یاد قربانیان پرواز سرنگون شده خطوط هوایی اوکراین در مقابل دانشگاه امیرکبیر در تهران شمع روشن کردند. بعضی از قربانیان دانشجو بودند. ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰

اروین کاتلر، رئیس بین‌المللی مرکز رائول والنبرگ برای حقوق بشر و وزیر سابق دادگستری کانادا، و آماندا قهرمانی، وکیل بین‌المللی حقوق بشر و همکار تحقیقی انستیتو سیمون دو بوار در دانشگاه کونکوردیا در مونترال، با نوشتن مطلبی در روزنامه «گلوب‌ اند میل» کانادا، گفته‌اند سرنگونی پرواز پی‌اس-‌۷۵۲ توسط ایران و عدالتی که هنوز محقق‌نشده، نباید فراموش شود.

این دو در این نوشته که روز چهارشنبه هفتم مهر منتشر شد گفتند هرچند به لحاظ سابقه سیاست خارجی در انتخابات کانادا نقش عمده‌ای ندارد ولی در انتخابات امسال، بحران افغانستان، مسائل مرتبط با چین از جمله پرونده مایکل کوریگ و مایکل اسپیور که حالا به کانادا بازگشته‌اند و همچنین بحث نسل‌کشی دولت چین علیه اویغورها مطرح شد.

در ادامه این نوشته آمده است: «ولی همه‌اش همین بود. هیچ‌چیز در مورد وضعیت ایران که یک مسئله بزرگ سیاست خارجی برای کانادا، به ویژه در ارتباط با سرنگون کردن هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هشتم ژانویه ۲۰۲۰ در فرودگاه تهران است، مطرح نشد.»

ایروین کاتلر و آماندا قهرمانی گفته‌اند: «تاثیر سرنگونی هواپیمای پی‌اس‌ـ۷۵۲ بر کانادا بسیار سنگین بود. از میان ۱۷۶ قربانی، ۵۵ تن شهروند کانادا بودند و ۸۳ تن دیگر یا مقیم دائم بودند و یا روابط نزدیکی با کانادا داشتند. اکثر این مسافران راهی کانادا بودند و به کی‌یف می‌رفتند تا در آن جا پروازشان را عوض کنند.»

در ادمه آمده است که خانواده‌ها و دوستان قربانیان در سراسر کانادا «خواستار حقیقت و پاسخگویی در مورد این جنایت وحشتناک هستند و ضمن تصریح بر حق‌شان برای دریافت غرامت، می‌خواهند به آن‌ها اطمینان داده شود که چنین واقعه‌‌ای دیگر هرگز روی نخواهد داد.»

این مطلب می‌گوید هرچند دولت کانادا قاطعانه از آن زمان عمل کرده است، ولی به رغم گذشت بیش از ۲۰ ماه از آن فاجعه، خانواده قربانیان هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌اند.

نویسندگان این مطلب از وزیر امور خارجه بعدی دولت کانادا می‌خواهند این پرونده را در اولویت کاری خود قرار دهد. آنها می‌نویسند: «با توجه به این که دادگاه‌هایی عادلانه و مبتنی بر عدالت در مورد آن‌چه روی داد در ایران وجود ندارد، پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا [نیروی ملی پلیس در کانادا] باید پرونده‌ای کیفری را در مورد آن‌چه روی داده باز کند. نتایج این تحقیق باید با مقامات اوکراین که در حال بررسی تعقیب قضایی احتمالی هستند، همرسانی شود.»

در پایان این مطلب ضمن ابراز تاسف از این که در این انتخابات به پرواز پی‌اس‌-۷۵۲ بیش از این پرداخته نشد، آمده است: «ما اکنون باید شاهد اجرای اقدامات عینی و قاطع در تلاش برای دستیابی به عدالت باشیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG