لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

اپلیکیشنی که با آن می‌توان تابلوهای نقاشی تقلبی را تشخیص داد


مروان شاما، مدیر عامل و مؤسس «وان پروو» در حال نشان دادن طرز استفاده از این اپ.
مروان شاما، مدیر عامل و مؤسس «وان پروو» در حال نشان دادن طرز استفاده از این اپ.

کارشناسان و متخصصین فن آوری اطلاعات یا IT در جمهوری چک، یک اپلیکیشن (App) جدید خلق کردند که با آن می توان تابلو ها و نقاشی های تقلبی را تشخیص داد.

این «اپ» موسوم به «وان پروو» (به انگلیسی: Oneprove) توسط متخصصین آی تی از دانشکده فن آوری اطلاعات در شهر برنو توسعه یافته است.

اپ «وان پروو»
اپ «وان پروو»

مروان شاما، مدیر عامل و یکی از مؤسسان اپ «وان پروو» در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت: «ما با استفاده از تلفن هوشمند از نقاشی عکس می گیریم. از این تصویر می توانیم، به اصطلاح، یک پاسپورت دیجیتال برای این نقاشی تولید کنیم. بعد با استفاده از این پاسپورت می توانیم نقاشی های تقلبی را تشخیص بدهیم و نقاشی اصل را محفوظ نگه داریم.»

اوا کوچووا، صاحب گالری «کوتلنا» در شهر ریتشانی می گوید این روزها تولید آثار تقلبی خیلی راحت شده است و می توان کپی آنها را با کیفیت خیلی بالا چاپ کرد و بعد روی آنها را با رنگ روغن دوباره نقاشی کرد. در نتیجه داشتن چنین اپی خیلی مفید خواهد بود.

خانم «کوچووا» همراه با کارشناسان در گالری «کوتلنا»
خانم «کوچووا» همراه با کارشناسان در گالری «کوتلنا»

وی افزود: «امکان استفاده از هوش مصنوعی و این فن آوری جدید، چیزی است که دنیای هنر و تجارت های مربوط به هنر مدت ها بود منتظر آن بودند.»

سازندگان این «اپ» امیدوارند بتوانند در آینده جزئیات بیشتری به این آن اضافه کنند تا حتی بتواند سبک منحصر به فرد یک نقاش را نیز تشخیص دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG