لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

گوگل بیست ساله شد


عکس آرشیوی از گوگل
عکس آرشیوی از گوگل

گوگل این ماه بیست سالگی خود را جشن می گیرد. این غول اینترنتی عصر ما که رسما در سال ۱۹۹۸ بنیانگذاری شد، اکنون سومین شرکت ارزشمند جهان به بهای ۸۶۳ میلیارد دلار است.

هنگامی که لاری پیج و برایان سرگئی در هفتم سپتامبر ۱۹۹۸ شرکت گوگل را رسما بنیان گذاردند، سرمایه آنان، علاوه بر چهار کامپیوتر و صد هزار دلار کمک از شرکتی که به برنامه آنان اعتقاد داشت، عبارت بود از نوآوری و تیزهوشی، و این باور که یک موتور جستجوی اینترنتی می تواند جهان را تغییر دهد.

اکنون آلفابت، شرکت مادر گوگل، در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ بیش از ۹ میلیارد دلار سود داشته و ذخیره نقدینه آن به بیش از صد میلیارد دلار رسیده است.
لاری پِیج و بریان سرگئی که طراحی موتور جستجوی اینترنتی را از اتاق کارشان در دانشگاه استنفورد آغاز کردند، و سپس ان را در گاراژ یک خانه ادامه دادند، اکنون دو نفر از ثروتمند ترین افراد جهانند.

گوگل در سال ۲۰۱۰ تولید خودروهای بدون نیاز به راننده را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۶ یوتیوب را خریداری کرد.

با این حال، این شرکت نیز با چالش های مواجه شده است. از جمله عینک گوگل که مورد توجه بازار قرار نگرفت و گوگل در سال ۲۰۱۵ آن را از بازار خارج کرد، و نیز جریمه ۵ میلیارد دلاری که اتحادیه اروپا به این شرکت اعمال کرد زیرا نحوه کار گوگل را محدود کردن بازار رقابت ارزیابی کرده بود.

چالش بعدی هم گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس بود، مبنی بر این که برخی وبسایت و اپ های گوگل مکان اشخاص را بدون خواست آنها ضبط می کند. گوگل برخی از انتقاد ها را رد کرده و می گوید برخی دیگر را اصلاح می کند.

کریگ سیلورستاین مدیر پیشین تکنولوژی گوگل در این باره گفته است: گوگل یک شرکت کاملا آرمانگرا است. البته ما مسئولیت مالی و قانونی داریم که پولساز باشیم و آن مسئولیت را بسیار جدی می گیریم. ولی همزمان تلاش می کنیم کارهایی را انجام دهیم که فکر می کنیم جهان را جای بهتری خواهد ساخت.

برغم این چالش ها شرکت گوگل همچنان رشد می کند و خدمات آن در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

XS
SM
MD
LG