لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

برندگان روزنامه‌نگاری آنلاین آمریکا اعلام شدند


عمده‌ترین سازمان روزنامه نگاری آنلاین آمریکا، «انجمن اخبار آنلاین» (Online News Association)، شامگاه شنبه (١٩ اکتبر) طی مراسمی در آتلانتا، مرکز ایالت جورجیای ایالات متحده، برندگان امسال روزنامه نگاری خود را اعلام کرد.

این انجمن پیشتاز در عرصه روزنامه نگاری، مراسم اسکار روزنامه نگاری آنلاین به شمار می رود. در کنفرانس سالانه ONA صدها روزنامه نگار، فعال جامعه مدنی، طراح و گرافیست شرکت میکنند تا ضمن آشنایی با همتایان و همکارانشان، در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند که تازه ترین فناوری روز در زمینه های گسترده آنلاین را ارائه می دهند. در همین نشست سالانه است که هیات مدیره انجمن، پروژه هایی را که نامزد دریافت جایزه در بخش های متنوع شده اند، بررسی می کنند و به بهترین ها جایزه می دهند.

در کنفرانس سه روزه امسال این انجمن، صدها پروژه در ٢٩ زمینه، از جمله روزنامه نگاری آنلاین، روزنامه نگاری دیجیتال، ابتکار فنی در روزنامه نگاری، خبر فوری، گزارشگری، گزارشگری موضوعی، گزارشگری غیرخبری و روزنامه نگاری تحقیقی در چهار قالب رسانه کوچک، متوسط و بزرگ رقابت کردند. پروژه هایی از غول های روزنامه نگاری آنلاین از جمله نیویورک تایمز، گاردین، ان‌پی‌آر، بوستون گلوب، واشنگتن پست و اسوشیتدپرس جزو برندگان امسال این جایزه معتبر بودند. وبسایت «دیدبان انتخابات ایران» نیز برنده جایزه دسته‌بندی رسانه کوچک، برای پوشش «اخبار و تحولات برنامه‌ریزی‌شده» Planned News/Events)) شد.

رسانه کوچک از نظر هیات مدیره انجمن اخبار آنلاین، جایی است که کمتر از ٢٠ نفر پرسنل داشته باشد. دیدبان انتخابات ایران، پروژه ای است که تنها با چهار کارمند نیمه وقت، تاسیس و اداره شد.

نیما تمدن، طراح و ادیتور این پروژه کوچک است. او که در حال حاضر مدیر تحریریه روزنامه یمن‌تایمز چاپ صنعا است به صدای آمریکا می‌گوید: «اختصاص جایزه ONA به دیدبان انتخابات ایران نشان می دهد که هنوز روزنامه نگاری مستقل می‌تواند در جلب نظر مخاطبان خاص و عام موفق باشد به شرطی که از ابزار روزآمد و دانش مدرن روزنامه‌نگاری بهره گیرد.» او می گوید تحقیق و راستی آزمایی اطلاعات موجود در اینترنت یکی از اساس اولیه پروژه اش بود.

«انجمن اخبار آنلاین» می گوید هدفش تشویق روزنامه نگاران آنلاین و ارتقاء روزنامه نگاری دیجیتال برای ارائه خدمات بهتر است. این سازمان غیرانتفاعی که در سال ١٩٩٩ تاسیس شده می گوید یکی از اهدافش کمک به پیشرفت روزنامه نگاری مستقل و حرفه ای، آزادی بیان و آزادی دسترسی به اطلاعات است.
XS
SM
MD
LG