لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۷

میرحسین موسوی و رضا پهلوی برندگان انتخابات مجازی


برگزارکنندگان انتخابات مجازی روز جمعه نتایج این انتخابات موازی را اعلام کردند.
به گفته اطلاعیه مطبوعاتی پایگاه اینترنتی «ما انتخاب می کنیم»، از 5000 نفر شرکت کننده در انتخابات اینترنتی، 67 درصد به کاندیداهای اصلاح طلب یا میانه رو و تنها 5 درصد به نامزدهای محافظه کار رای داده اند.

از میان 20 کاندیدایی که «ما انتخاب می کنیم» برای رای گیری در نظر گرفته بود، میرحسین موسوی و رضا پهلوی، هر کدام با کسب 28 درصد آرا مقام اول را کسب کردند.

آرای نامزدهای اصلاح طلب به تفکیک آرا به این صورت است: میرحسین موسوی (28 درصد)؛ حسن روحانی(10.7 درصد)، محمد خاتمی (9.6 درصد)، نسرین ستوده (8.5 درصد)، اکبر هاشمی رفسنجانی (3.2 درصد)، مصطفی تاجزاده (2.8 درصد)، احمد زیدآبادی (1.6 درصد)، مهدی کروبی (1.4 درصد)، جعفر پناهی (1.1 درصد) و نرگس محمدی (چهار دهم درصد).

کاندیداهای محافظه کار و اصولگرا (محسن رضایی، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علی اکبر ولایتی، اسفندیار رحیم مشایی، و محمد غرضی) رویهم 5 درصد آرا را به خود اختصاص دادند و مریم رجوی، رهبر گروه مجاهدین خلق، نه دهم درصد از آرا را کسب کرده است.

«ما انتخاب می کنیم» می نویسد از آنجا که این یک انتخابات آنلاین و جایگزین در کنار انتخابات رسمی ریاست جمهوری ایران است، الزاما منعکس کننده رای حامیان جناح محافظه کار در ایران نیست.

پایگاه مجازی این کمپین، موسوم به «رای ما» یک هفته قبل از برگزاری رسمی انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز به کار کرد و با تهمیدات پیشرفته امنیت سایبری به شهروندان ایران امکان داد تا با تضمین ناشناس ماندن، رای بدهند.
این پروژه به ابتکار گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرنج جهان و از چهره های شاخص اپوزیسیون روسیه راه اندازی شد و یک کمیته بین المللی ممتاز شامل چهره های علمی و دانشگاهی بر کار آن نظارت داشت.

کاسپاروف گفت: «ما نشان دادیم که می توان برای شهروندان جهان، از جمله شهروندان کشورهای غیردمکراتیک و سرکوبگر، فرصتی فراهم کرد تا در یک انتخابات آزاد، عادلانه و امن شرکت کنند. انتخابات (مجازی) در ایران، اولین گام به سوی اجرای ارزش مقدس انتخاب آزاد در هر نقطه ای از جهان است که مردمش خواستار اعمال حق خود در تعیین سرنوشتشان باشند.»

در انتخابات مجازی فوق، رای دهندگان می توانستند رای خود را به یکی از 20 کاندیدای درنظر گرفته شده بدهند. این کاندیداها عبارت بودند از هشت نامزد تایید صلاحیت شده در انتخابات رسمی ریاست جمهوری، دو رهبر در حصر جنبش سبز، محمد خاتمی، نرگس محمدی، نسرین ستوده، جعفر پناهی، مصطفی تاجزاده، اکبر هاشمی رفسنجانی، اسفندیار رحیم مشایی، احمد زیدآبادی، رضا پهلوی و مریم رجوی.
XS
SM
MD
LG