لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

کمیته بین‌المللی المپیک: هیچ مقامی از طالبان اجازه حضور در المپیک پاریس را نخواهد داشت


کمیته بین‌المللی المپیک روز پنجشنبه ۲۴ خرداد اعلام کرد در حرکتی نمادین، افغانستان با تیمی شامل سه زن و سه مرد که برابری جنسیتی را برجسته می‌کند در المپیک پاریس حضور خواهد داشت و هیچ مقامی از طالبان اجازه حضور در بازی‌ها را نخواهد داشت.

این نهاد المپیک گفت تشکیل تیم برابر از لحاظ جنسیتی پیامی برای افغانستان تحت حاکمیت طالبان است که دسترسی زنان و دختران را به ورزش‌ها و سالن‌های ورزشی محدود کرده است.

کمیته بین‌المللی المپیک گفت هم رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان که این نهاد آن را به رسمیت شناخته است و هم دبیرکل آن در حال حاضر در تبعید به سر می‌برند.

مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «ما با رئیس کمیته ملی المپیک و دبیرکل در تبعید کار کرده‌ایم و روشن کردیم که تیمی برابر از نظر جنسیتی می‌خواهیم و همینطور هم شد.»

آدامز افزود: «در پاریس، جایی برای مقامات افغانستان یعنی طالبان، وجود ندارد. هیچ نماینده‌ای از مقامات رسمی دولت طالبان، برای حضور در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۴ تأیید نخواهد شد.»

کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید در حال مذاکره با کمیته ملی المپیک افغانستان و همچنین مقامات ورزشی است تا محدودیت‌های کنونی برای ورزش زنان و دختران جوان افغانستان برچیده شوند.

آدامز گفت ورزشکاران مرد افغانستان در رشته‌های دو و میدانی، شنا و جودو شرکت خواهند کرد و زنان در مسابقات دو و میدانی و دوچرخه سواری رقابت خواهند کرد.

در تابستان سال ۱۴۰۲، در اولین بازی‌های آسیایی که پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان برگزار شد، دو تیم از ورزشکاران افغانستانی در چین حضور یافتند.

یکی از این تیم‌ها از کشور افغانستان فرستاده شد و شامل حدود ۱۳۰ ورزشکار مرد بود و تیم دیگر، زیر پرچم سیاه، قرمز و سبز دولت منتخب که طالبان آن را در سال ۲۰۲۱ سرنگون کردند، رقابت کرد.

اعضای این تیم، ورزشکاران افغانستانی خارج از کشور از سراسر جهان بودند که در بین آنها ۱۷ ورزشکار زن نیز رقابت کردند.

XS
SM
MD
LG