لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

ممنوعیت ورزش زنان زیر سایه طالبان؛ افغانستان دو گروه ورزشی در بازی‌های آسیایی دارد


تیم تمام مرد دولت طالبان از افغانستان در مراسم خوشامد‌گویی بازی‌های آسیا در شهر هانگژو چین - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳
تیم تمام مرد دولت طالبان از افغانستان در مراسم خوشامد‌گویی بازی‌های آسیا در شهر هانگژو چین - ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۳

در اولین بازی‌های آسیایی که پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان برگزار شده است، دو تیم از ورزشکاران افغانستانی، که از نظر ظاهر با هم فرق می‌کنند، وارد شهر هانگژو چین می‌شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، به گفته آتل مشوانی، سخنگوی انتصابی طالبان برای کمیته المپیک افغانستان، یکی از این تیم‌ها از کشور افغانستان فرستاده شده است که شامل حدود ۱۳۰ ورزشکار است که همه مرد هستند. این ورزشکاران در ۱۷ رشته ورزشی مختلف از جمله والیبال، جودو و کشتی شرکت خواهند کرد.

از آنجایی که طالبان پس از کنترل دوباره افغانستان، زن‌ها را از شرکت در ورزش منع کرده‌اند، هیچ زنی در این گروه به چشم نمی‌خورد.

تیم دیگر، به گفته حفیظ‌الله ولی رحیمی، زیر پرچم سیاه، قرمز و سبز دولت منتخب که طالبان آن را در سال ۲۰۲۱ سرنگون کردند، رقابت می‌کند.

اعضای این تیم، ورزشکاران افغانستانی خارج از کشور از سراسر جهان هستند که در بین آنها ۱۷ ورزشکار زن رقابت خواهند کرد.

آقای رحیمی رئیس المپیک ملی افغانستان پیش از به قدرت رسیدن طالبان که اکنون از خارج از افغانستان کار می‌کند، هنوز از سوی بسیاری از کشورها به عنوان نماینده رسمی افغانستان در امور المپیک شناخته می‌شود.

او پنجشنبه شب در مراسم ورود رسمی تیم به خبرنگاران گفت که ورزشکاران به عشق ورزش آنجا هستند.

آقای رحیمی به آسوشیتدپرس گفت: «ما می‌خواهیم ورزش را به طور کامل از سیاست دور نگه داریم تا ورزشکاران بتوانند آزادانه در داخل و خارج از کشورشان به فعالیت و رشد ورزشی خود ادامه دهند.»

تیم آقای رحیمی در مراسم خوشامد‌گویی همه مرد بودند، اما او گفت که گروه ورزشکاران زن در راه هستند که از یک تیم والیبال که در ایران تمرین می‌کردند، دوچرخه‌سوارانی از ایتالیا و نماینده دو و میدانی از استرالیا تشکیل یافته است.

طالبان به رغم وعده‌های خود به حکومتی میانه‌روتر نسبت به دوره قبلی قدرت خود در افغانستان، از زمان تصرف دوباره افغانستان در اوت ۲۰۲۱ (تابستان ۱۴۰۰ هجری شمسی) سخت‌گیری‌های خود را از نو آغاز کردند.

آنها حضور زنان از بیشتر اماکن عمومی مثل پارک‌ها، سالن‌های ورزشی و کار منع کرده وجلوی آزادی رسانه‌ها را گرفته‌اند. حکومت طالبان جلوی تحصیلات دختران از کلاس ششم به بعد را منع کرده است و به زنان افغانستانی اجازه کار در سازمان‌های دولتی و غیر دولتی را نمی‌دهد.

آقای رحیمی گفت که دولت پیشین پس از سرنگونی قبلی طالبان برای افزایش مشارکت زنان در ورزش تلاش زیادی کرده و تعداد ورزشکاران زن را به ۲۰ درصد افزایش داده بود.

او گفت امیدوار است که زنان در افغانستان دوباره آزادی پیدا کنند، «نه تنها در ورزش، ما امیدواریم که آنها (زنان و دختران افغانستانی) به مدارس و مراکز آموزشی بازگردند، زیرا این حقوق اولیه یک انسان است.»

مراسم رسمی گشایش بازی‌های آسیا روز شنبه اول مهرماه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG