لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

کاهش تولید «عربستان و روسیه»؛ قیمت نفت‌ خام در شش هفته به شدت افزایش یافت


کاهش تولید نفت عربستان و روسیه به نگرانی‌های «کمبود عرضه» دامن زد و قیمت نفت را برای ششمین هفته متوالی افزایش داد. در واکنش بازار به این خبر، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ۲۰ درصد و نفت خام برنت دریای شمال ۱۷ درصد در شش هفته گذشته افزایش یافت.

به گزارش رویترز، پیش‌تر قیمت نفت خام برنت دریای شمال به ۸۶.۲۴ دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در ۸۲.۸۲ دلار به ازای هر بشکه بسته شد که هر دو نرخ به بالاترین حد خود در اواسط آوریل رسیدند.

در حالی‌که روسیه صادرات خود را ۳۰۰ تنها هزار بشکه در روز کاهش داده، این افزایش قیمت نفت اخیر، تا حدود زیادی متاثر از کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز عربستان سعودی است.

در شرایطی که «یو‌بی‌اس» نیز کسری ۱.۵ میلیون بشکه ای در روز را در ماه سپتامبر پیش بینی کرده است، اوپک پلاس هنوز هیچ تغییری در «سیاست فعلی» ایجاد نکرد، اما در صورت نیاز به انجام اقدامات بیشتری اشاره کرد، که معنای آن «کاهش بیشتر تولید» تعبیر می‌شود.

در مجموع، با توجه به کاهش ۱۷ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت خام آمریکا و رشد تقاضای جهانی نفت، «یو‌بی‌اس» قیمت نفت خام برنت دریای شمال را بین ۸۵ تا ۹۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی می‌کند.

چندی‌پیش نیز اسکات شفیلد، مدیر اجرایی شرکت نفتی شیل پایونیر با اشاره به «پیشی گرفتن تقاضا از عرضه» و «کاهش تولید نفت عربستان سعودی»، نفت بشکه‌ای ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری را تا سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرد.

رویترز در گزارشی به نقل از اسکات شفیلد نوشت در ماه ژوئیه، پس از آن که عربستان سعودی و روسیه ـ به عنوان بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان ـ تولید نفت را کاهش دادند و از سویی دیگر چین متعهد شد که اقداماتی را برای بازیابی رشد اقتصادی خود انجام دهد، بار دیگر قیمت جهانی نفت افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG