لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

پیش‌بینی کارشناسان: قیمت جهانی نفت تا پایان امسال حدود ۸۰ تا ۱۰۰ دلار خواهد بود


اسکات شفیلد، مدیر اجرایی شرکت نفتی شیل پایونیر روز چهارشنبه با اشاره به «پیشی گرفتن تقاضا از عرضه» و «کاهش تولید نفت عربستان سعودی»، نفت بشکه‌ای ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری را تا سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرد.

رویترز در گزارشی به نقل از اسکات شفیلد نوشت در ماه ژوئیه، پس از آن که عربستان سعودی و روسیه ـ به عنوان بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان ـ تولید نفت را کاهش دادند و از سویی دیگر چین متعهد شد که اقداماتی را برای بازیابی رشد اقتصادی خود انجام دهد، بار دیگر قیمت جهانی نفت افزایش یافت.

همزمان مدیرعامل شرکت نفت شیل آمریکا، قیمت نفت ۸۰ تا ۱۰۰ دلاری را تا سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌کند، زیرا تقاضا از عرضه پیشی گرفته است.

او دلیل این افزایش قیمت را «کاهش تولید» توسط عربستان سعودی و سرمایه‌گذاری ناکافی تولیدکنندگان آمریکایی می‌داند.

همچنان این پیش‌بینی، کمتر از تخمین ۹۰ تا ۱۰۰ دلاری قبلی اسکات شفیلد است. انتظار می‌رود ذخایر جهانی نفت تا پایان سال کاهش یابد. عربستان سعودی ممکن است «کاهش تولید» یک میلیون بشکه در روز خود را «تمدید کند» و وضعیت اقتصادی خوب ایالات متحده می‌تواند تقاضای کلی نفت را افزایش دهد.

تحلیل‌گران بر این باورند که قیمت پایین نفت، بر «صنعت حفاری» و «تکمیل حفاری چاه‌های جدید» تاثیر می‌گذارد زیرا تولیدکنندگان نفت شیل ایالات متحده ـ به عنوان بزرگترین رقیب نفت متعارف ـ هزینه‌های استخراج نفت شیل را پی‌در‌پی کاهش می‌دهند.

پیش‌تر صدای آمریکا در گزارشی خبر داده بود که شرکت سرمایه‌گذاری «مورگان استنلی» پیش‌بینی قیمت نفت خود را برای نیمه اول سال ۲۰۲۴ کاهش داده است.

این شرکت پیش‌بینی کرد که بازار نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۴، با «مازاد عرضه» رو به رو خواهد شد و عرضه نفت در خارج از اتحادیه اوپک، سریع‌تر از تقاضا در سال آینده رشد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG