لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

کارشناسان نفتی: قیمت نفت در سال آینده همچنان پایین خواهد ماند


کارشناسان نفتی می‌گویند کاهش رشد اقتصادی و افزایش تولید نفت، و احتمال ذخیره بیش از ۵۰ میلیون بشکه نفت در تانکرهای ایران، قیمت نفت را در سال آینده نیز همچنان پایین نگاه خواهد داشت. ایران با رد ادعای داشتن ذخیره می‌گوید هیچ محموله نفتی بدون مشتری در ترمینال‌های خلیج فارس ندارد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه نتایج به دست آمده از آخرین نظرسنجی از ۳۱ کارشناس حوزه نفت خود را منتشر کرد. به گفته این کارشناسان، کاهش رشد اقتصادی چین و افزایش تولید نفت ایران مانع بازسازی و افزایش قیمت نفت در سال آینده خواهد شد.

کارشناسان فوق میانگین قیمت سال آینده نفت برنت دریای شمال را بشکه‌ای ۵۸ دلار و ۶۰ سنت و نفت تکزاس غربی را بشکه‌ای ۵۴ دلار و ۱۰ سنت پیش بینی کرده‌اند.

آنها همچنین معتقدند که کاهش مصرف نفت در چین- دومین اقتصاد بزرگ جهان- و افزایش تولید نفت در ایران تأثیر کاهش تولید نفت غیر متعارف آمریکا را خنثی خواهند کرد، و عرضه بیش از تقاضا در بازارهای جهانی قیمت نفت را همچنان پائین نگاه خواهد داشت.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در واکنش به قیمت‌ پائین نفت، از میزان تولید نفت غیرمتعارف در آمریکا به تدریج کاسته شده است. اما کارشناسان رویترز معتقدند که کاهش به معنای از بین بردن صنعت تولید نفت غیر متعارف در آمریکا نخواهد بود، بلکه این صنعت برای ده‌ها سال همچنان بخش مهمی از تولید نفت آمریکا را تشکیل خواهد داد.

کارشناسان همچنین می‌گویند که در کوتاه مدت، این کاهش تأثیر چندانی در قیمت نفت نخواهد داشت.

اما، خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد تقاضای نفتی چین به درستی ارزیابی نشده، بدان معنا که با وجود کاهش رشد اقتصادی، تقاضای چین نه تنها کاهش نیافته بلکه در ۸ ماه گذشته، نزدیک به ۶ درصد رشد داشته است.

یکی دیگر ازعواملی که قیمت نفت را پایین نگاه داشته این است که گفته می‌شود ایران بیش ۵۰ میلیون بشکه نفت در نفتکش‌های خود در خلیج فارس ذخیره کرده است. اما پیروز موسوی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر این ادعا را رد کرده و گفته است که ایران هیچگونه نفت روی آب بدون مشتری در ترمینال‌های خلیج فارس ندارد.

قیمت نفت از ماه ژوئن سال گذشته تا به حال ۶۰ درصد ارزش خود را از دست داده، و قیمت آن از بشکه‌ای ۱۱۵ دلار به بشکه‌ای تقریباً ۴۲ دلار در ماه گذشته رسیده است.

XS
SM
MD
LG