لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

بنزین آلوده، وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد را به دادسرا کشاند


مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد و نماینده فعلی مجلس ایران، در رابطه با پرونده تولید بنزین آلوده، به دادسرا احضار شده است.

مصطفی ترک همدانی، یکی از شاکیان وزیر نفت دولت پیشیندر پرونده بنزین‌ آلوده، با اعلام این خبر گفت که دستور احضار، توسط بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت صادر شده است.

به دنبال بالاگرفتن انتقادات به آلوده بودن بنزین تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، سه وکیل دادگستری(پیمان حاج محمود عطار، علیرضا دقیقی و مصطفی ترک همدانی) خرداد ماه گذشته از وزیر پیشین نفت به دلیل تولید بنزین آلوده توسط پتروشیمی در زمان وزارتش شکایت کردند.

کارشناسان وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرده بودند که بنزین تولید شده پتروشیمی‌های ایران، سرطانزاست اما مسعود میرکاظمی در گفت و گو با خبرگزاری‌ها اعلام کرده بود که بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها کیفیت بالایی دارد.

کارشناسان یکی از دلایل آلودگی شدید هوای شهرهای بزرگ ایران در سالهای اخیر را تولید سوخت غیراستاندارد اعلام کرده بودند.

مسعود میرکاظمی که بین سالهای ١٣٨٨ تا ١٣۹۰ وزیر نفت ایران بود، برای مقابله با تحریم احتمالی فروش بنزین به ایران، طرح تولید بنزین در مجمتع های پتروشیمی را به اجرا گذاشت.

منتقدان این طرح معتقدند که عوارض ناشی از مصرف این بنزین موجب تولید گازهای خطرناک سرطانزا شد و سلامت شهروندان را به خطر انداخت. تولید این بنزین به دنبال لغو برخی از تحریم های ایران، توسط دولت حسن روحانی متوقف شد.

به گزارش ایرنا دادسرای کارکنان دولت پیشتر نمایندگان وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست را برای دریافت دلایل آنها درباره آلوده بودن یا نبودن بنزین تولیدی پتروشیمی احضار کرده بود. این دو وزارتخانه به تازگی گزارش خود را به دادسرا ارائه داده‌اند.

به دنبال شکایت این سه وکیل دادگستری از وزیر نفت پیشین ایران، میرکاظمی نیز از آنها به دلیل نشر اکاذیب شکایت کرده است.

XS
SM
MD
LG