لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

ابتکار: سرطانزا بودن بنزین پتروشیمی مثل روز روشن است


معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان محیط زیست گفت بنزین های تولید شده در مجتمع های پتروشیمی سرطان زا بوده و «تمام اسناد لازم مبنی بر سرطان زا بودن» این تولیدات موجود است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خانم ابتکار گفت: «سرطان زا بودن بنزین [مجتمع های پتروشیمی] بسیار شفاف بوده و مثل روز روشن است.»

او گفت: «با تهدید و تهمت ها، سازمان محیط زیست از موضع خود که حافظ سلامت مردم است کوتاه نمی آید.»

روزنامه کیهان، به مدیر مسئولی حسین شریعتمداری، چندی پیش در یادداشتی از تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی دفاع کرده بود و از دستور وزیر نفت برای توقف تولیداین نوع بنزین در سال جاری انتقاد کرد.

روزنامه کیهان که از مخالفان بیژن زنگنه، وزیر نفت و معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط به شمار می رود، نوشته بود بنزین های وارداتی آلوده هستند و بنزین های تولید شده در پتروشیمی ها در زمان محمود احمدی نژاد آلوده نبودند.

واردات بنزین به ایران در دولت محمود احمدی نژاد بر سر برنامه اتمی ایران هدف تحریم ها قرار گرفت. دولت احمدی نژاد برای جبران کمبود سوخت اقدام به تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی کرد که مورد حمایت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفت. دولت او اعلام کرده بود که ایران در تولید بنزین مورد نیازش خودکفا شده است.

اما پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، بیژن زنگنه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که دولت احمدی نژاد همچنان به واردات بنزین ادامه می داد.

به گفته حسین امیری خامکانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، امسال مصرف روزانه بنزین در ایران ۷۰ میلیون لیتر است که از این مقدار، ایران نیاز دارد بین هشت تا ده میلیون لیتر بنزین در روز وارد کند.

بنزین های تولید شده در مجتمع های پتروشیمی ایران از عوامل افزایش آلودگی ها و بیماری ها در شهرهای بزرگ عنوان شده اند.
XS
SM
MD
LG