لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

تاکید دوباره سازمان حفاظت از محیط زیست بر آلودگی «بنزین پتروشیمی»


سازمان استاندارد ایران: بنزین داخلی عامل سمی بودن هوا
سازمان استاندارد ایران: بنزین داخلی عامل سمی بودن هوا

معاون رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به حملات روزنامه کیهان به این سازمان واکنش نشان داد و گفت افراد بسیاری باید تمرین کنند که «سلامتی مردم و منافع ملی را قربانی اهداف سیاسی و مغرضانه خود نکنند» و این سازمان طبق قانون و مصوبه دولت، «مرجع تشخیص آلودگی هوا و انطباق سوخت مصرفی در کشور با استانداردها» است.

روزنامه کیهان، به مدیر مسئولی حسین شریعتمداری، در نوبت های مختلف با حمله به بیژن زنگنه، وزیر نفت و معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، این دو مقام نزدیک به اصلاح طلبان در دولت حسن روحانی را متهم کرده است که مانع خودکفایی در تولید بنزین شده اند، اقدامی که این روزنامه اخیرا آن را «سرکوب افتخار ملی» توصیف کرد.

کیهان مدعی شده است که «بنزینی» که در واکنش به تحریم های بین المللی در دولت محمود احمدی نژاد در مجتمع های پتروشیمی تولید شد، سالم بوده و بنزینی که اکنون وارد می شود، آلوده است.

اما سعید متصدی، معاون رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست روز چهارشنبه گفت: «در هیچ جای دنیا از ترکیبات تولیدی در پتروشیمی ها به رغم برخورداری از عدد اکتان و خواص احتراق بالا، به جای بنزین استفاده نمی شود.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای متصدی گفت: «ﻫﻤﻪ ﻣﺘﺨﺼﺼﺎن ﻣﯽ داﻧﻨﺪ ﺣﺘﯽ ﻟﻔﻆ ﺑﻨﺰﯾﻦ ﭘﺘﺮوﺷﯿﻤﯽ ﻋﺒﺎرت ﻏﻠﻂ و ﻧﺎﺻﺤﯿﺤﯽ اﺳﺖ و دوﻟﺖ وﻗﺖ (دولت محمود احمدی نژاد) ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺧﻨﺜﯽ ﮐﺮدن ﺗﺤﺮﯾﻢ ﻫﺎ و ﺗﺎﻣﯿﻦ ﺳﻮﺧﺖ ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز ﮐﺸﻮر از ﻣﺤﺼﻮل ﭘﺘﺮوﺷﯿﻤﯽ ﺑﻬﺮه ﺑﺮده اﺳﺖ.»

او گفت ترکیبات تولیدی پتروشیمی ها دارای آروماتیک بالا است و سلامت جامعه را با خطر جدی مواجه می کند، و سرطانزا بودن ماده بنزن در مجامع علمی دنیا ثابت شده است.


سعید متصدی گفت: «میزان بنزن و آروماتیک در بنزین استاندارد یورو ۴ که همواره مورد نظر سازمان حفاظت محیط زیست است، به ترتیب ۱ و ۳۵ درصد است» در حالی که میزان بنزن، در نمونه برداشت شده از واحد های توزیع بنزین پتروشیمی شهر تهران، نزدیک به ۷ درصد و میزان آروماتیک نمونه های مختلف نیز بین ۴۸ تا بیش از ۷۲ درصد بوده است که بسیار بیشتر از حد استاندارد است.

او گفت آنالیز بنزین های پتروشیمی ایران، در آلمان و همچنین در مرکز آزمایشگاهی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور صورت گرفته است.

معاون رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: «تعداد کودکان مبتلا به سرطان خون که به بیمارستان (مفید) مراجعه کرده اند، در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۱۸ مورد بوده در حالی این آمار در سال ۱۳۸۹ حدود ۴۶۷ مورد بوده است.»

معاون سازمان حفاظت از محیط زیست گفت ادامه روند گذشته منجر به وارد شدن صدمات بدتر به سلامت مردم خواهد شد.

به گفته سعید متصدی، «تا قبل از طوفان تهران و پس از اقدام به استاندارد سازی سوخت توزیعی تهران، هیچ روز آلوده و ناسالمی گزارش نشده بود و این نشان دهنده میزان تاثیر کیفیت سوخت توزیعی در کیفیت هواست.»

XS
SM
MD
LG