لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

آزمایشگاه آلمانی: گوگرد بنزین پتروشیمی‌ها ۲۰ برابر حد مجاز بود


سازمان حفاظت محیط زیست ایران، بنزین تولید شده در پتروشیمی ها را سرطانزا اعلام کرده است
سازمان حفاظت محیط زیست ایران، بنزین تولید شده در پتروشیمی ها را سرطانزا اعلام کرده است

نتیجه بررسی یک آزمایشگاه آلمانی نشان می‌دهد که بنزین تولید شده در پتروشیمی‌های ایران، ٢٠ برابر بیش از حد مجاز گوگرد داشته است.

به گفته مدیر کل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، بر اساس آنالیز بنزین نمونه برداری شده از پمپ‌بنزین‌های تهران در سالهای ١٣٩٠ و ١٣٩١ توسط آزمایشگاه ASG آلمان، به جز یک نمونه، بقیه نمونه ها دارای عدد اکتان پایین و میزان گوگرد ٢٠ برابر حد مجاز بودند.

وحید حسینی به خبرگزاری مهر گفت که عدد اکتان پایین موجب افزایش مصرف سوخت و افزایش آلاینده‌های تولیدی شده و میزان گوگرد بالا موجب افزایش اکسید‌های نیتروژن و کاهش بازدهی دستگاه کنترل آلایندگی خودرو می‌شود.

بنزین پتروشیمی‌ها به دنبال تشدید تحریم علیه ایران و توقف فروش بنزین، از سال ۱۳۹۰ تولید و وارد چرخه مصرف شد. برخی از کارشناسان این بنزین را عامل افزایش شدید آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران می‌دانستند. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، سازمان محیط زیست و وزارت نفت اعلام کردند که بنزین پتروشیمی‌ها غیراستاندارد است و دیگر توزیع نمی‌شود اما برخی از نمایندگان مجلس و منتقدان دولت، غیراستاندارد بودن این بنزین را رد کردند. از جمله مسعود میرکاظمی، وزیر پیشین نفت و نماینده مجلس که به اعلام غیراستاندارد بودن بنزین پتروشیمی‌ها را سیاسی دانست.

مدیر کل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در به نتایج دیگر آنالیز پتروشیمی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: «میزان بَنزن موجود در نمونه‌های بنزین اندازه‌گیری شده در مقایسه با حد استاندارد یعنی یک درصد حجمی بین ١/۵۵ تا ۲/۵۶ درصد حجمی متغیر است.» به گفته او بنزن بیش از حداستاندارد می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت انسان داشته باشد.

در همین رابطه، معاون سازمان محیط زیست نیز در پاسخ به بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر درباره بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها، آلایندگی‌های این نوع بنزین برشمرد. سعید متصدی به آمار یکی از بیمارستان‌های تهران از افزایش میزان سرطان در کودکان بین سال‌های ١٣٨٩ تا ١٣٩٢ ، از ۴۶۷ مورد به ۵۱۸ مورد گفت: این بازه زمانی همان دوره‌ای است که بنزین غیراستاندارد تولید پتروشیمی‌ها توزیع شد.

XS
SM
MD
LG