لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

قطع بیمۀ نفتکشها و احتمال توقف خرید نفت از ایران


درصورت نبود بیمه برای نفتکشهای حامل نفت خریداری شده از ایران، بسیاری از کشورهایی که از ایران نفت می خرند، ممکن است این خرید را متوقف کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که کمتر از دو هفتۀ دیگر، خریداران نفت ایران بیمه نخواهند بود. به این ترتیب اگر اتفاقی چون ریختن نفت در دریا برای نفتکشها بیافتد بیمه ای در کار نخواهد بود؛ زیرا دسترسی به بازار بیمه ای که مرکز آن در لندن است، برای خریداران نفت ایران ناممکن خواهد بود.

ایران دومین تولیدکنندۀ نفت اوپک است و در بدترین حالت، کشورهایی که از ایران نفت می خرند، حاضر نخواهند شد که خطر بیمه نبودن نفتکشها را بپذیرند.

عملی شدن این حالت به نظر نامحتمل می رسد. انتظار می رود قانونگذاران ژاپن- که یک پنجم تولیدات نفت ایران را می خرد- لایحه ای را به تصویب برسانند که براساس آن، سلامت و امنیت محمولۀ نفتکشها تضمین شود. اما به جز ژاپن، هیچ کشور دیگری چنین تدبیری نیاندیشیده است و هند و کرۀ جنوبی نیز اعلام کرده اند که درصورت نداشتن بیمه، ناگزیر خواهند شد که دیگر از ایران نفت نخرند.

از آوریل- دو ماه پیش- تاکنون، بهای نفت خام برنت بیش از بیست درصد کاهش یافته است. این میزان کاهش در قیاس با سال گذشته بی سابقه بوده و ناقض تمامی پیش بینیهای تحلیلگران بازار نفت که انتظار نداشتند بهای نفت این همه افت کند.

بازرگانان نفت تا اندازۀ زیادی اطمینان دارند که شرایط کنونی تولید وتقاضای نفت درجهان، به گونه ای است که اگر خریداران نتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند، مشکلی جدی برایشان پیش نخواهد آمد و با کمبود نفت مواجه نخواهند شد؛ زیرا از سویی به سبب چالشهای اقتصادی کشورهای اروپایی، میزان تقاضای آنها کاهش یافته، و از سوی دیگر، هم عربستان سعودی و هم آمریکای لاتین، میزان تولید نفت خود را به میزان چشمگیری افزایش داده اند. دراین حال، کشورهای عضو گروه ۸ - هشت کشوربزرگ صنعتی جهان- نیز گفته اند که درصورت مواجهه با کسری نفت، می توانند مقداری نفت از ذخایر خود به طور اضطراری در اختیار کشورهایی بگذارند که نیازبه نفت دارند و با کسری آن مواجه می شوند.

تحلیلگران می گویند کاهش صادرات نفت ایران حتی به میزان اندک، سبب می شود بهای نفت به میزان قابل توجهی بالا برود؛ به ویژه از آن روی که میزان تقاضا در تابستان معمولاً بسیار بیش از فصول دیگر سال است.

تحریمهای ایالات متحده اغلب کشورهای آسیایی را متقاعد کرده است که میزان خرید نفت خود از ایران را به میزان یک دهم یا بیشتر کاهش دهند، اما خطر قطع بیمه، سناریو را به گونه ای تغییر خواهد داد که به گفتۀ تحلیلگران، شاید حتی خود آمریکا هم قاعدتاً خواهان آن نیست.

با این وصف، برخی می گویند احتمالاً چینیها برای خریدن بیشتر نفت از ایران، با آن کشور وارد مذاکره شده اند و شرایط خوبی را برای خریدن نفت پیشنهاد کرده اند. پیش بینی می شود که طی ماه ژوئیه- ماه آیندۀ میلادی- چین، روزانه، بیش ازپانصد هزار بشکه نفت خام از ایران بخرد.
XS
SM
MD
LG