لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

شکل گیری مخالفت ایران با عربستان در مجلس


یک عضو فراکسیون روحانیت عربستان را به رفتار هائی گستاخانه علیه ایران و به نفع واشنگتن متهم کرد
یک عضو فراکسیون روحانیت عربستان را به رفتار هائی گستاخانه علیه ایران و به نفع واشنگتن متهم کرد
در ایران، دست کم دو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از وزارت امور خارجه خواستار واکنش هائی شدید به اعدام اتباع ایرانی در عربستان سعودی شده اند.

خبرگزاری نیمه دولتی مهر امروز، شنبه، اظهارات عوض حیدرپور را نقل کرد که اخراج سفیر عربستان از ایران و فراخوانی سفیر ایران از عربستان را درخواست کرده است.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران نیز به نقل از سید حسین نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون می گوید «در اعدام اتباع ایرانی در عربستان سعودی به اتهام حمل مواد مخدر برخورد سیاسی صورت گرفته است».

ایرنا در گزارش خود همچنین اظهارات یک مقام مسئول در وزارت امورخارجه را نقل می کند که گفته است «هیات حقوقی - کنسولی این وزارتخانه و دستگاه های ذیربط برای پیگیری موضوع اعدام تعدادی از اتباع زندانی ایران در عربستان سعودی بزودی عازم این کشور می شوند».

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه روز سه شنبه در جلسه هفتگی صحبت با خبرنگاران هشدار داده بود که «عربستان باید بداند اقدام به اعدام اتباع ایرانی تبعاتی سیاسی برای این کشور به دنبال دارد».

دو روز بعد، خبرگزاری های بین المللی به نقل از تلویزیون دولتی انگلیسی زبان ایران، گزارش دادند که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران تصمیم گرفته است ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی را به کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد دعوت نکند - که این بار به میزبانی ایران قرار است در ماه اوت در تهران برگزار شود.

در این میان، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم، عربستان سعودی را به دادن رشوه برای اخلال در مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی در نشست مسکو متهم کرده است.

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، موسوم به خانه ملت، روز جمعه اظهارات موید حسینی صدر در مصاحبه با این خبرگزاری را نقل کرد که گفته است «برخی کشورهای عربی مثل عربستان به افراد مذاکره کننده در گروه ۵+۱ پیشنهاد میلیارد دلاری رشوه دادند، تا مذاکرات این گروه با ایران به نتیجه نرسد، چون با این اوضاع قیمت جهانی نفت افزایش خواهد یافت». به گزارش همین خبرگزاری آقای حسینی صدر گفته است «وقتی قیمت نفت ۱۰ دلار زیاد شود، عربستان که روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت صادر می کند، طرف کمتر از چند روز رشوه میلیاردی اش به اعضای گره ۵+۱ جبران، و وابستگی غرب به نفت عربستان بیشتر می شود».

خانه ملت، در گزارشی دیگر اظهارات موسی غضنفرآبادی عضو فراکسوین روحانیت در مجلس نهم را نقل می کند که گفته است «عربستان، به عنوان همسایه ایرانی، رفتارهای گستاخانه ای به نفع واشنگتن علیه تهران دارد». این نماینده بم با تاکید گفته است که «اعتراض ایران به سیاست های تهاجمی و شیطنت های آل سعود باید از سوی دولت و وزارت خارجه به شیوخ عربستان نشان داده شود».

ایرنا در گزارش امروز خود در باره درخواست سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از دولت برای واکنش به اعدام اتباع ایرانی در عربستان همچنین انتقاد وی را از سکوت مجامع بین المللی نقل می کند که گفته است «بارها در مجامع بین المللی شاهد بوده ایم مجامع بین المللی و کشورهای مدعی دمکراسی در این گونه مواقع این اقدامات را محکوم می کنند، ولی امروز شاهدیم که این مجامع در برابر اقدامات عربستان سعودی سکوت کرده اند».

گلف نیوز، روزنامه انگلیسی زبان چاپ دوبی روز سه شنبه ضمن نقل یک گزارش ایرنا در باره احضار کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران به وزارت امورخارجه برای اعتراض به اعدام اتباع ایرانی نوشته بود ایران و عربستان سعودی، هردو، مدتهاست که برای اعمال مجازات مرگ در مورد یک رشته از جرائم، ازجمله قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر با انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر مواجه اند.

عفو بین الملل اواخر ماه مارس از افزایشی عمده در شمار اعدام ها در ایران و عربستان سعودی در سال گذشته خبر داد. به گزارش این گروه حقوق بشری ایران در سال گذشته دست کم ۳۶۰ نفر را اعدام کرد که جرم سه چهارم آنان قاچاق مواد مخدر اعلام شده است. عفو بین الملل شمار اعدام ها در عربستان سعودی را در سال گذشته ۸۲ مورد گزارش داده است.
XS
SM
MD
LG