لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۶

هند برای جبران نفت ایران به دیگر اعضای اوپک رو میکند


خریداران عمده نفت ایران
خریداران عمده نفت ایران
هند در پی تامین انرژی مورد نیاز خود که پیشتر از ایران خریداری می کرد به برخی دیگر از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نظیر عربستان سعودی، قطر و الجزایر، روی آورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هند تلاش دارد تا از میزان وابستگی اش به نفت تحریم شده ایران بکاهد و در عوض نیاز نفتی فزاینده اش را از کشورهای دیگر برآورده سازد.

در دیداری که وزیر نفت هند روز پنجشنبه در وین (مقر اوپک) با همتای سعودی اش داشت قرار شد که روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از عربستان سعودی (علاوه بر ۶۴۰ هزار بشکه روزانه) به هند صادر شود.

هند که چهارمین واردکننده بزرگ نفت در جهان و دومین مشتری مهم نفت ایران است پیشتر از دور تازه تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی معاف شد و می تواند همچنان به خرید محدود نفت از ایران ادامه دهد.

با این حال پیش بینی می شود که میزان واردات نفتی هند از ایران در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به کمتر از ۱۱ درصد کاهش برنامه ریزی شده برسد. از آغاز ماه ژوییه با اجرای تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران شرکت های بیمه خطوط کشتیرانی از ارایه خدمات به نفتکشهای ایرانی صرفنظر می کنند و این موضوع، واردات نفت از ایران را به مخاطره می اندازد.

وزیر نفت هند در ملاقات با همتای سعودی خود خواستار سرمایه گذاری ریاض در بخش پتروشیمی کشورش شد.

توسعه بخش انرژی ایران در سال های اخیر به سبب تحریم های جهانی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی کند شده و بسیاری از شرکت های بین المللی مجبور به ترک ایران شده اند.

هند همچنین خواهان افزایش نفت دریافتی از الجزایر و گازی که از قطر دریافت می کند شد.
XS
SM
MD
LG