لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

جان کربی: آب سنگین ایران در هفته‌های آینده به آمریکا می‌رسد


نشست خبری روزانه جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵
نشست خبری روزانه جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده عصر چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود درباره آب سنگین خریداری شده از ایران، گفت این محموله قرار است در هفته‌های آینده وارد آمریکا شود.

جان کربی با بیان این که وزارت انرژی آمریکا روز ۲۲ آوریل قراردادی برای خرید ۳۲ تن آب سنگین با ایران بست، گفت "انتظار داریم این محوله در هفته‌های آتی وارد آمریکا شود؛ اما جزئیات بیشتری فعلا در اختیار ندارم."

وزارتخانه‌های خزانه داری و خارجه آمریکا اوایل اردیبهشت ماه خبر این معامله بین وزارت انرژی ایالات متحده و سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کردند و گفتند این محموله برای مصارف داخلی استفاده خواهد شد.

آب سنگین یکی از عناصر مهم در تولید بمب اتمی است و خرید آب سنگین تولید شده در ایران توسط آمریکا به منظور اطمینان یابی از اجرایی شدن توافق هسته ای ۵+۱ با این کشور است.

با این حال، مجلس نمایندگان آمریکا که پیشتر مخالفت خود با توافق هسته‌ای دولت باراک اوباما با ایران را ابراز کرده بود، هفته گذشته طرحی را تصویب کرد که دولت را از خرید آب سنگین از ایران منع می‌کند.

آدام زوبین معاون موقت وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم در نشستی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت، هر مصوبه جدیدی که توافق با ایران را زیر سوال ببرد، برای آمریکا مشکل ساز خواهد شد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به مصوبه مجلس نمایندگان، با بیان این که اگر حتی به قانون هم تبدیل شود "اهمیتی" ندارد، گفت هیچ کشوری "متعهد" به خرید آب سنگین از ایران نیست.

هر مصوبه مجلس نمایندگان، در صورتی که در سنا هم به تصویب برسد، به کاخ سفید ارسال می شود تا پس از امضای رئیس جمهوری، به قانون تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG