لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

اجرا و عواقب برجام؛ موضوع جلسه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا با حضور نمایندگان دولت


اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا - ۵ خرداد ۱۳۹۵
اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا - ۵ خرداد ۱۳۹۵

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در مورد اجرا و عواقب توافق هسته ای ایران جلسه دیگری با حضور مقامات دولتی برگزار کرد.

هدف از این جلسه این است که اعضای کمیته می‌خواهند بدانند دولت باراک اوباما چگونه توافق جامع هسته‌ای جامعه جهانی با ایران را اجرا می‌کند و پیامدهای آن چیست.

در این جلسه که از ساعت ۱۰ صبح به وقت واشنگتن آغاز شد استفان مال هماهنگ کننده اصلی وزارت خارجه آمریکا در اجرای برجام، توماس کانتریمن از اداره امنیت بین الملل و منع گسترش تسلیحات وزارت خارجه آمریکا، و آدام زوبین معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی حضور داشتند.

مقام‌های دولت باراک اوباما، بویژه مسئول در امور اجرای توافق ایران، و همچنین امور دیگر در ارتباط با عملکرد دولت در مورد نگرانی‌های امنیتی، تروریسم یا امور مالی مرتبط با فعالیت‌های ایران توضیح دادند.

هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمریکا در امر اجرای توافق هسته‌ای یکی از بالاترین اولویت‌های دولت باراک اوباما را "اجرای توافق" توصیف کرد و افزود تا امروز توافق از سوی همه طرفین بطور کامل اجرا شدهاست.

استفان مال گفت "به دلیل تلاش‌ها و تحقق توافق، امنیت آمریکا و متحدان ما تقویت شده و در گفتگو با دوستان و متحدان، ما مرتب در مورد این توافق حمایت می‌شویم."

وی اضافه کرد ما این توانایی را برای خود حفظ کرده‌ایم که تحریم‌های تنبیهی را، در صورت تخلف ایران از تعهداتش در توافق، مجددا برقرار کنیم.

دستیار وزارت خارجه در منع گسترش تسلیحاتی نیز در مورد رفتار ایران خارج از توافق هسته‌ای گفت "در حالی که تهدید ایران اتمی از طریق اجرای توافق منتفی شده، ما تشخیص می‌دهیم مانند هر توافق تسلیحاتی که توسط هر یک از دولت‌های دیگر مذاکره شده، یک توافق اتمی طیف گسترده رفتار طرف را عوض نمی‌کند، و همانطور که رییس و عضو ارشد کمیته هر دو تاکید کردند، با سوء رفتار جدی ایران باید مقابله کرد."

توماس کانتریمن در ادامه با بیان این که وظیفه دفتر او رسیدگی به فعالیت‌های موشکی و تسلیحاتی ایران است که از طریق اعمال تحریم‌ها با همکاری وزارت خزانه داری برای مهار آن عمل کند، گفت "ما بویژه برای بازداری و کند کردن و شدیدا پرهزینه کردن برنامه موشکی ایران، می‌توانیم از طریق اعمال رژیم کنترل استراتژیک سخت تجاری علیه ایران است."

اد رویس رییس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس و الیوت انگل عضو ارشد دموکرات، هر دو از این که امتیازی ماورای توافق هسته ای به ایران داده شود ابراز نگرانی و انتقاد کردند.

اد ررویس در ارتباط با سفر اخیر جان کری وزیر خارجه ایالات متحده به اروپا و تشویق سرمایه گذاری در ایران گفت "ایران همچنان به فشار برای دسترسی به دلار آمریکا، ارز برتر جهان، ادامه می‌دهد. با توجه به فقدان هرگونه عزم دولت برای ایستادگی در مقابل رهبر جمهوری اسلامی ایران، ما حق داریم لوایحی را برای جلوگیری از روی دادن این امر مطرح و پیگیری کنیم."

آقای رویس از منتقدان اصلی امضای توافق هسته ای با ایران بوده است.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا سه ماه پیش نیز نشست مشابهی با حضور استفان مال و جان اسمیت، رئیس موقت اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) برگزار کرده بود.

مقامات ایران می گویند ایالات متحده باید به بانک های خارجی اطمینان دهد که حضورشان در ایران باعث نمی شود آنها بعدا تنبیه شوند و خواستار اقدامات بیشتر آمریکا در این باره شده اند. اما جمهوریخواهان می گویند آمریکا نباید دیگران را به سرمایه گذاری در ایران تشویق کند.

XS
SM
MD
LG