لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

اوباما وارد عربستان شد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پایان سفر چهار روزه اروپایی خود و گفتگو با رهبران کشورهای این قاره درباره بحران اوکراین، وارد عربستان سعودی شد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا باراک اوباما را در این سفر همراهی می کند.
در برنامه رسمی سفر آقای اوباما به عربستان سعودی، دیدار با ملک عبدالله پادشاه این کشور و صرف شام در اقامتگاه صحرایی وی پیش بینی شده است.

مقامهای کاخ سفید و کارشناسان خاورمیانه می گویند ایران موضوع نگرانی اصلی خاندان سلطنتی عربستان سعودی است. آنها از برنامه اتمی ایران هراس دارند، به حمایت ایران از رژیم بشار اسد در سوریه اعتراض دارند، و می گویند ایران طرحی برای میدانهای نفتی عربستان سعودی و بحرین دارد.

بن رودز معاون مشاور امنیت ملی در هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری آمریکا - هنگام پرواز به ریاض - به خبرنگاران گفت امنیت خلیج فارس و صلح خاورمیانه، سوریه، ایران و مصر در قلب مذاکرات با ملک عبدالله قرار دارد.

رودز گفت رئیس جمهوری اوباما پادشاه عربستان را درباره مذاکرات اتمی با ایران مطلع خواهد کرد. آقای اوباما همچنین به پادشاه عربستان خواهد گفت که مذاکرات اتمی باایران باعث کاهش نگرانی درباره دیگر فعالیتهای ایران نیست، از جمله نگرانی درباره حمایت ایران از سوریه و حزب الله.

به گفته آقای رودز گفتگو درباره مسائل حقوق بشر، از جمله حقوق زنان در عربستان سعودی نیز در برنامه آقای اوباما وجود دارد، ولی افزودمسائل امنیت منطقه مهمترین بخش مذاکرات خواهد بود.
XS
SM
MD
LG