لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

باراک اوباما روز جمعه به عربستان می رود


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اواخر روز جمعه پس سفر یک هفته ای خود به اروپا، وارد عربستان سعودی می شود.

سوریه، ایران، نا آرامی در منطقه و مذاکرات متزلزل صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها از جمله مواردی است که در این سفر به آن پرداخته می شود.

سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان در شرایطی انجام می شود که روابط با آمریکا و روابط میان کشورهای خاورمیانه دچار اختلافاتی شده است.

یک دیپلمات آمریکایی مستقر در عربستان گفته است تلاش ها برای مقابله با خشونت های تندروها نیز از جمله اهداف سفر باراک اوباما به عربستان است.

شبکه سعودی العربیه گفته است نتیجه مذاکرات اوباما با عبدالله می تواند ثبات و موفقیت را در سراسر منطقه افزایش دهد.

جنگ سه ساله سوریه باعث افزایش تنش های فرقه ای در سراسر خاورمیانه شده است. نا آرامی های مصر نیز روابط جهان عرب را با مشکل مواجه کرده است.

به دنبال نشست اتحادیه عرب در کویت در روز چهارشنبه، وزیر خارجه کویت گفت کشورهای عرب هنوز سعی دارند اختلافات خود را حل کنند.

قطر از گروه اخوان المسلمین مصر حمایت می کند که رئیس جمهور مورد حمایت این حزب، محمد مرسی، از قدرت کنار گذاشته شد. اما عربستان و امارات از دولت موقت مصر حمایت می کنند. ریاض اخوان المسلمین را سازمانی تروریستی می داند. عربستان، بحرین و امارات به دنبال اختلاف با قطر سفیران خود را از دوحه فراخواندند.

در همین حال اسرائيل بر اساس توافقی پیشین با فلسطینی ها قرار است چهارمین گروه از زندانیان فلسطینی را در روزهای آتی آزاد کند. اما سیاستمداران تندرو در اسرائیل با این اقدام مخالفت کرده اند و فلسطینی ها می گویند اگر این زندانیان آزاد نشوند در مذاکرات صلح در پیش رو شرکت نمی کنند.

مسائل مرزی، سرنوشت آوارگان فلسطینی، آینده اورشلیم و موضوعات امنیتی از دیگر مسائل اصلی حل نشده در مذاکرات صلح خاورمیانه است. آقای اوباما اوایل ماه جاری میلادی به طور جداگانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به صورت جداگانه در واشنگتن دیدار کرد. اما هر دو طرف بدون نشان دادن نشانه ای از مصالحه از آمریکا رفتند.
XS
SM
MD
LG