لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

خانه رئیس جمهوری عراق در محاصره سربازان وفادار به نخست وزیر


فؤآد معصوم (راست) روز یکشنبه با لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه دیدار کرد - بغداد، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳
فؤآد معصوم (راست) روز یکشنبه با لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه دیدار کرد - بغداد، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳

فؤآد معصوم روز دوم مرداد به ریاست جمهوری عراق برگزیده شد.

گزارش ها از عراق حاکی است نیروهای وفادار به نوری مالکی نخست وزیر، خانه فؤآد معصوم، رئیس جمهوری آن کشور را محاصره کرده اند.

اوایل بامداد دوشنبه گزارش هایی کلی و بدون ذکر جزئیات منتشر شد که از استقرار نیروهای دولتی در اطراف منطقه شدیداً حفاظت شده موسوم به منطقه سبز خبر می داد. نهادهای مهم و کلیدی عراق همه در این منطقه قرار دارد.

اندکی بعد از آن که نوری مالکی در تلویزیون ملی عراق اعلام کرد رئیس جمهوری را برای آنچه که «تخلف آشکار از قانون اساسی» خواند، تحت پیگرد قانونی قرار داده، نیروهای دولتی اطراف خانه آقای معصوم را محاصره کردند. آقای مالکی برای انصراف از نامزدی برای دور سوم نخست وزیری تحت فشار روزافزون داخلی و بین المللی قرار دارد.

آقای مالکی، که ائتلاف احزاب عراقی به رهبری وی بیشترین کرسی های مجلس را در انتخابات فروردین ماه کسب کرد، ادعا کرده که فؤآد معصوم در مهلت مقرر یعنی تا آخر وقت یکشنبه نخست وزیر جدیدی از بزرگترین جناح سیاسی کشور معرفی نکرده است. وی رئیس جمهوری را متهم کرد که «به خاطر اهداف سیاسی» دست روی دست گذاشته است.

اواخر یکشنبه شب، وزارت خارجه آمریکا حمایت کامل این کشور را از آقای معصوم اعلام کرد. وی اواخر ماه گذشته میلادی از سوی مجلس عراق به این سمت برگزیده شده بود.

مقامات آمریکا و بسیاری از تحلیلگران اروپایی می گویند آقای مالکی از زمان روی کار آمدن در سال ۱۳۸۵، نتوانسته است وحدت را به کشور بازگرداند. از آقای مالکی به عنوان رهبری یاد می شود که برای مسلمانان سنی، کردها و حتی هم مذهبان شیعه اش هر روز بیش از پیش غیرقابل قبول می شود.

XS
SM
MD
LG