لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

سالروز امضای قانون حقوق مدنی در آمریکا


لایحه حقوق مدنی مصوب کنگره در سال ۱۹۶۴ با امضای لیندون جانسون رئیس جمهوری وقت آمریکا قانونی شد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت پنجاهمین سال امضای قانون حقوق مدنی در شهر آستین تگزاس سخنرانی کرد. براساس قانون حقوق مدنی مصوب سال ۱۹۶۴، هرگونه تبعیض برپایه نژاد، رنگ، مذهب، جنسیت و تبار افراد در آمریکا ممنوع است.

آقای اوباما روز پنجشنبه به تگزاس سفر کرد – شهر آستین تگزاس محل زندگی لیندون جانسون رئیس جمهوری فقید آمریکا بود که سال ۱۹۶۴، قانون حقوق مدنی آمریکا را امضا کرد.
بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، اوپرا وینفری، میشل اوباما و کارولین کندی در کنار رئیس جمهوری آمریکا در مراسم روز تصویب قانون حقوق مدنی
بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، اوپرا وینفری، میشل اوباما و کارولین کندی در کنار رئیس جمهوری آمریکا در مراسم روز تصویب قانون حقوق مدنی

در مراسمی که در کتابخانه لیندون بی. جانسون در شهر آستین برگزار شد، سه رئیس جمهوری پیشین شرکت داشتند. باراک اوباما، نخستین رئیس جمهوری سیاه پوست آمریکا، اشاره کرد که تلاش های رئیس جمهوری فقید این کشور برای او و میلیون ها آمریکایی دیگر چه معنایی دارد:
«به خاطر قوانینی که پرزیدنت جانسون امضا کرد، دریچه فرصت های جدید و آموزش به روی همگان باز شد. البته همه این فرصت ها یکباره در اختیار همه مردم قرار نگرفت، ولی به هر حال، دری که بسته بود، باز شد – فرصت های برابر نه فقط در اختیار سیاه و سفید، بلکه زنان، لاتین تبارها، آسیایی تبارها، سرخپوستان، همجنسگرایان، افراد معلولین جسمی و ناتوان هم قرار گرفته است.

آقای اوباما گفت شخصاً سمت خود را مدیون قانون حقوق مدنی می داند که فرصت ها را در اختیار میلیون ها آمریکایی، از جمله او قرار داده است:
«درِ فرصت ها به روی شما و من باز شد؛ و به برکت همین قانون است که من الآن پیش روی شما ایستاده ام، به خاطر همان تلاش ها و میراثی که به ما رسیده.»

خوانندگان سرودهای مذهبی، ترانه های اعتراضی سال های دهه ۱۹۶۰ را در برابر حاضران اجرا کردند که عده زیادی از رهبران جنبش حقوق مدنی دهه ۶۰ در میانشان بودند. یکی از این رهبران جان لوئیس نماینده کنگره بود که سال ۱۹۶۵ در جریان تظاهرات تاریخی برای حقوق مدنی، توسط پلیس سواره ایالت آلاباما به شدت مضروب شد.

آقای لوئیس در سخنرانی اش اشاره کرد که باراک اوباما در «دورانی خطیر و دشوار» در تاریخ آمریکا به دنیا آمد – زمانی که «سیاه پوستان را برای نشستن در کنار سفید پوستان در اتوبوس دستگیر می کردند»، و گفت رئیس جمهوری می داند که هنوز کارهای زیادی هست که برای «رها کردن روح آمریکا» باید انجام شود.

قانون حقوق مدنی جدایی نژادی را در مکان های عمومی مثل رستوران، سینما، و اتوبوس منع کرد. تا پیش از آن، در بسیاری از نقاط ایالات متحده رنگین پوستان به حکم قانون ملزم بودند از مکان هایی مجزا از مکان های مورد استفاده سفیدپوستان استفاده کنند.

تظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت مردم آمریکا قانون حقوق مدنی را لحظه ای مثبت در تاریخ این کشور می دانند و باور دارند که روابط نژادی بسیار بهتر شده؛ با این همه عده زیادی براین باورند که تبعیض هنوز در ایالات متحده وجود دارد.

نظرسنجی که توسط شبکه خبری سی بی اس انجام شده نشان می دهد که ۵۲% مردم آمریکا به رفع هرگونه تبعیض خوشبین هستند، در مقابل، ۴۶% شرکت کنندگان می گویند تبعیض تا ابد بر کشور حکمفرما خواهد بود.
XS
SM
MD
LG