لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

رزا پارکس، مادر جنبش مدرن حقوق مدنی


رزا پارکس و بیل کلینتون رئیس جمهور امریکا
رزا پارکس و بیل کلینتون رئیس جمهور امریکا

او باخودداری از دادن جایش به مسافر سفید پوست که به بازداشت و محاکمه او به اتهام نافرمانی مدنی انجامید، جنبش تحریم اتوبوس های مونتگمری را برافروخت

رزا پارکس ( ۱۹۱۳- ۲۰۰۵)، کارگر سیاه پوست زن در شهر مونتگمری در ایالت آلاباما، پس از آن که از دادن صندلی اش در اتوبوس به مسافر مرد سفیدپوست خودداری کرد، به طرزی غیرمستقیم در راه مبارزه برای تصویب مهم ترین قانون حقوق مدنی در تاریخ آمریکا قدم گذاشت.

رزا پارکس با آن که همواره می کوشید این نقش خود را در جنبش حقوق مدنی دست کم بگیرد، اما یکی از محترم ترین شخصیت های جنبش حقوق مدنی شمرده می شود.

کنگره آمریکا به او لقب «مادر جنبش مدرن حمایت از حقوق مدنی» داده است.

خودداری او از فرمان راننده اتوبوس برای دادن جای خود به مسافر سفید پوست که به بازداشت و محاکمه او به اتهام نافرمانی مدنی انجامید جرقه ای شد برای برانگیختن آتش جنبش تحریم اتوبوس های مونتگمری، که یکی از عظیم ترین و موفق ترین جنبش های توده ای علیه تفکیک و تبعیض نژادی در تاریخ شمرده می شود و مارتین لوتر کینگ جونیور را، که از سازمان دهندگان این جنبش بود، در پیشاپیش راه جنبش حقوق مدنی آمریکا قرار داد.

پس از پایان تحریم اتوبوس ها، رزا پارکس به الگو و سخنگوی جنبش حقوق مدنی آمریکا تبدیل شد. بیدرنگ پس از اعلان تحریم، رزا از کارش در کارگاه خیاطی فروشگاه بزرگ اخراج شد. او در سال ۱۹۶۵ تا زمان بازنشستگی در سال ۱۹۸۸ به عنوان منشی جان کانیرز، نماینده سیاه پوست مجلس کار می کرد.

رزا پارکس جزو کسانی بود که پس از آزادی نلسون ماندلا برای دیدار با او انتخاب شدند. او در سال ۱۹۹۶ نشان آزادی ریاست جمهوری را از رئیس جمهوری بیل کلینتون دریافت کرد و سال بعد به دریافت نشان طلای کنگره از جایگاه قانونگذاری آمریکا نائل آمد.
XS
SM
MD
LG