لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

زادروز مارتین لوتر کینگ در آمریکا


امروز دوشنبه بیستم ژانویه، آمریکا برای گرامی داشت یاد مارتین لوتر کینگ تعطیل رسمی است.

این تعطیلی که از سال ۱۹۸۳ بنیان نهاده شد، توسط رئیس جمهوری وقت ـ رونالد ریگان ـ تعیین شد. ریگان به نشان بزرگ داشت لوتر کینگ و زادروز وی که ۱۵ ژانویه است، سومین دوشنبه ماه ژانویه را به عنوان تعطیل رسمی تعیین کرد.

مارتین لوتر کینگ که روز ۱۵ ژانویه در آتلانتای جورجیا متولد شد، شاخص ترین رهبر جبنش مدنی سیاهان آمریکاست.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۴ این روز تعطیل را روز ملی خدمت نامید که گامی در جهت ترغیب شهروندان به شرکت در طرح های خدمات اجتماعی تلقی می شود.

فعالیت های دکتر مارتین لوتر کینگ برای نخستین بار در سال ۱۹۵۵ جنیه عمومی یافت، زمانی که طرح موفقیت آمیز تحریم خطوط اتوبوسرانی را در شهر مونتگمری در آلاباما (در جنوب آمریکا) رهبری کرد.

کینگ مطرح ترین و شاخص ترین چهره جنبش مدنی حقوق برابر بود که طی دهه های ۱۹۵۰ و ۶۰ در آمریکا پا گرفت و ادامه یافت. سخنرانی مشهور کینگ با عنوان «رؤیایی دارم» طی راه پیمایی مارس سال ۱۹۶۳ در واشنگتن الهام بخش برابری خواهی میلیون ها شهروند جهان شد.

دکتر مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۴ جایزه نوبل صلح را دریافت کرد. همان سال، رئیس جمهوری وقت آمریکا - لیندن جانسون- لایحه ای را امضا و لازم الاجرا کرد که بر مبنای مفاد آن، تبعیض در استخدام بر مبنای رنگ پوست، تبار، مذهب، یا جنسیت غیرقانونی شد و جدایی سیاهان و سفیدان در مکان های عمومی نیز غیر قانونی اعلام شد.

کینگ روز ۴ آوریل سال ۱۹۶۸ در شهر ممفیس در ایالت تنسی ترور شد. وی با هدف کمک به رفتگران سیاه پوست که خواهان دریافت دستمزد برابر با سفیدپوستان بودند و از این رو، دست به اعتصاب زده بودند، راهی ممفیس شده بود.
XS
SM
MD
LG