لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

اوباما: قذافی مشروعیت رهبری ندارد و کناره گیری کند


اوباما: قذافی مشروعیت رهبری ندارد و کناره گیری کند
اوباما: قذافی مشروعیت رهبری ندارد و کناره گیری کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید معمر قدافی، رهبر لیبی مشروعیت رهبری خود را از دست داده است و باید کناره گیری کند.

آقای اوباما این نظر را در کنفرانس خبری روز پنجشنبه با رییس جمهوری مکزیک در کاخ سفید بیان کرد. رییس جمهوری آمریکا گفت به سازمان های آمریکایی گفته است تا «طیف کامل گزینه ها» در مورد لیبی را بسنجند.

او همچنین گفت که اجازه استفاده از هواپیماهای نظامی برای کمک به خروج مصریان از منطقه را صادر کرده است.

فیلیپه کالدرون، رییس جمهوری مکزیک نیز خشونت ها علیه غیرنظامیان لیبی را محکوم کرد. او گفت امکان ندارد که غیرنظامیان «قتل عام» شوند و عاملان آن مجازات نشوند.

در همین حال هیئت های جهانی در واکنش به بحران لیبی تلاش های خود را شدت می بخشند.

لوییس مورینو اوکامپو، دادستان دیوان بین المللی کیفری، اعلام کرد تحقیقاتی علیه قذافی و دستیاران مهم او و برخی از پسرانش آغاز شده است.

او روز پنجشنبه گفت به اتهام جنایت علیه بشریت در جریان سرکوب معترضان ضد دولتی در لیبی رسیدگی خواهد کرد.

در اروپا، کترین اشتون، مسوول ارشد سیاست خارجی این اتحادیه روز پنجشنبه گفت اتحادیه اروپا، از دهم مارس در بروکسل جلساتی تشکیل می دهد تا به مسائل لیبی بپردازد.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو روز پنجشنبه گفت او هیچ قصدی برای مداخله در لیبی ندارد، اما «برای تمامی احتمالات» برنامه ریزی می کند.

از سوی دیگر، یک سخنگوی هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا گفت لیبی، طرحی را پذیرفته است که بر اساس آن، چاوز به دنبال یک راه حل از طریق مذاکره برای بحران لیبی خواهد بود. سازمان های خبری می گویند اتحادیه عرب در حال بررسی طرح چاوز است.

روز چهارشنبه وزرای امورخارجه اتحادیه عرب اعلام کردند که آنان حمایت از اعمال منطقه پرواز ممنوع در لیبی را بررسی خواهند کرد اما هرگونه مداخله نظامی خارجی را رد کردند.

XS
SM
MD
LG