لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۴

بررسی بحران لیبی در کنگره آمریکا


بحث بر سر گزینه نظامی کارآمد در ارتباط با لیبی در میان مقام های ارشد دولت اوباما ادامه دارد. از همین رو هنوز تصمیم روشنی در این ارتباط اتخاذ نشده، اما برخی از نمایندگان کنگره همچنان خواستار اعمال محدودیت پروازی بر فراز این کشور هستند.

سناتور جان کری رئیس کمیته روابط خارجی سنا می گوید: «ممنوعیت پرواز برفراز آسمان لیبی یک پیشنهاد بلند مدت نیست و آمریکا باید در صورت لزوم آن را اعمال کند». بحث بر سر استفاده از این گزینه پس از حمله هوایی روز پنجشنبه جنگنده های لیبی به شهر بریقه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. حمله هوایی اخیر به مدافعان مسلح این بندر نفتی در پی حمله ناموفق هواداران معمر قذافی در روز چهارشنبه، صورت گرفت.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در کنگره آمریکا اعمال ممنوعیت پرواز بر فراز آسمان لیبی را عملیاتی گسترده در یک کشور بزرگ خواند و گفت: «منطقه ممنوعه پروازی با حمله به لیبی به منظور نابودی توان پدافندی آن کشور آغاز می شود و در صورت دستور رییس جمهوری، وزارت دفاع قدرت انجام این ماموریت را دارد».

وی در ادامه تاکید کرد چنین حمله ای که پس از نابودی دفاع ضد هوایی لیبی باید شبانه روزی حریم هوایی آن کشور را تحت نظر داشته باشد به قدرتی بیش از یک ناو هواپیمابر با ۷۵ جنگنده نیاز دارد. با این همه آقای گیتس در کنفرانس خبری روز چهار شنبه پنتاگون گفت که وظیفه آمریکا ارائه اطلاعات مورد نیاز به رئیس جمهوری این کشور برای اتخاذ تصمیم است.

وزارت خارجه آمریکا هم تاکنون تمایلی به مداخله نظامی در لیبی از خود نشان نداده است. روز گذشته هیلاری کلینتون در پاسخ به پرسش سناتور کاردین در مورد نقش کنونی آمریکا در لیبی گفت ایالات متحده گروه های امدادی برای ارائه کمک های انسان دوستانه نظیر غذا و دارو به منطقه اعزام کرده است. همزمان اتحادیه عرب روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای خواستار عدم دخالت دولت های خارجی در لیبی شد.

XS
SM
MD
LG