لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۰۰

نقش چین در بحران لیبی


نقش چین در بحران لیبی

پکن در حال بررسی اتخاذ یک پاسخ بین المللی متوازن کننده به حوادث لیبی است. یک دیپلمات ارشد چینی تاکید کرده است که واکنش کشورش بر اساس احترام به حاکمیت لیبی و درخواست همسسایگان این کشور اتخاذ خواهد شد.

چین به عنوان رییس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه ماه مارس، می تواند نقش مهمی در این بحران ایفا کند . پیش از این شورا از دادگاه کیفری بین المللی خواسته است تا در باره اقدام های معمر قذافی تحقیق کند. این بحث نیز وجود دارد که برای پیشگیری از حمله نیروی هوایی وفادار به قذافی در این کشور منطقه ممنوعه پروازی اعلام شود.

لی بائودونگ، نماینده دائم چین در سازمان ملل روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت رویکرد پکن به قیام لیبی بر سه اصل احترام به حاکمیت و استقلال کشور و اتخاذ راه های مسالمت آمیز مبتنی بر گفتگو استوار است. اما وی اضافه کرد لازم است به گزینه های کشورهای عرب و آفریقایی، به دلیل تاثیر عظیم این جنبش بر منطقه نیز توجه شود. سفیر چین یادآور شد که رایزنی با آن کشورها در شکل گیری تصمیم پکن در تایید تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی در باره لیبی کمک خواهد کرد.

برخی گزارش ها اظهارات بائودونگ را تمایل پکن به توسل به حق وتو برای پیشگیری از تصویب منطقه ممنوعه پروازی تعبیر کرده اند. سنای آمریکا روز سه شنبه با تصویب قطعنامه ای از شورای امنیت خواست تا این اقدام را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG