لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۹

آغاز تحقیق بین المللی در باره معمر قذافی


یک سرباز ارتش لیبی وفادار به معمر قذافی
یک سرباز ارتش لیبی وفادار به معمر قذافی

دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی آز آغاز تحقیق علیه معمر قذافی رهبر لیبی، دستیاران و پسرانش خبر داده است. لوییس مورنو اوکامپو روز پنجشنبه همچنین گفت در باره ارتکاب جنایت علیه بشریت در جریان سرکوب خشونت بار متعرضان ضد دولتی در لیبی تحقیق خواهد کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز روز پنجشنبه در بیانیه ای ضمن استقبال از این اقدام تاکید کرد که ارجاع پرونده به دادگاه کیفری بین المللی پیامی روشن به معمر قذافی و نیروهای اوست که سرکوب خشونت بار اتظاهرات صلح آمیز معترضان چه پیامدهایی دارد.

در همین حال کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه گفت وزیران امورخارجه اتحادیه برای برای بررسی اوضاع لیبی ۱۰ مارس در بروکسل جلسه خواهند داشت.

پیش از این، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو گفته بود این یپمان قصد دخالت در بحران لیبی را ندارد اما برای رویایی با همه احتمال ها برنامه ریزی می کند. وی تصریح کرد ما اوضاع لیبی را از نزدیک پیگیری می کنیم.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه، هرگونه مداخله نظامی مستقیم در لیبی را رد کرد که این خبر با واکنش احتیاط آمیز ناتو مواجه شد. وزیران امور خارجه ۲۲ کشور عضو اتحادیه گفته اند از برقراری یک منطقه ممنوعه پروازی برای محفاظت از شهروندان لیبی و تامین امنیت آنان حمایت می کنند.

روز چهارشنبه هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا در یک جلسه کنگره علیه هرگونه اقدام نظامی آمریکا برای کمک به مخالفان در لیبی هشدار داد. وی تصریح کرد چنین اقدامی در داخل و خارج این کشور و بویژه جهان عرب برای آمریکا چالش برانگیز خواهد بود.

کلینتون همچنین گفت آمریکا نگران آن است که لیبی با اوج گیری هرج و مرج ، به یک سومالی بزرگتر تبدیل شود.

این درحالی است که وزارت اطلاع رسانی ونزوئلا اعلام کرده است که هوگو چاوز رئیس جمهوری این کشور با معمر قذافی در باره ایجاد اتحادیه ای از کشورها برای کمک به میانجیگری در بحران لیبی گفتگو کرده است. وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا همچنین گفته است رهبران دو کشور روز چهارشنبه از طریق توئیتر در مورد کمیسیون پیشنهادی صلح نیز بحث کردند. چاوز روز دوشنبه اعلام کرد که قذافی را محکوم نخواهد کرد اما آمریکا به برنامه ریزی برای حمله به لیبی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG