لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

نکات مهم توافقنامه ای که اجرایی می شود


نکات مهم توافقی که قرار است از بیستم ژانویه اجرایی شود از این قرار است:

* ایران موافقت کرده است برای شش ماه اورانیوم را بیش از ۵ درصد غنی نخواهد کرد.

* ایران متعهد شده ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را خنثی کند.

* نیمی از این اورانیوم به ۵ درصد یا کمتر تبدیل شده و نیمی دیگر اکسیده خواهد شد تا به عنوان سوخت راکتوری که ایزوتوپ های پزشکی تولید می کند استفاده شود.

* ایران تاسیسات دیگری برای غنی سازی بنا نخواهد کرد و فعالیتهای راکتور نیروگاه اراک را که می تواند پلوتونیوم تولید کند متوقف می کند.

* ایران تاسیساتی که قابلیت تبدیل سوخت راکتور اراک به پلوتونیوم را دارد بنا نکرده و یا توسعه نخواهد داد.

* ایران اجازه خواهد داد کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هر روز از تاسیسات فردو و نطنز بازرسی کنند و اطلاعات مربوط به طرح راکتور اراک را در اختیار آنان قرارمی دهد.

* گروه ۵+۱ و ایران کمیسیون مشترکی را تشکیل خواهند داد که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده و بر اجرای قرارداد نظارت خواهد کرد.

* در عوض گروه ۵+۱ تحریم ها را که کاخ سفید آن را «محدود، موقت، هدفمند، و برگشت پذیر» تعریف کرده در حدود ۷ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. اما بیشتر تحریم ها علیه صنعت نفت بانک و نهاد های مالی همچنان باقی می ماند.

* شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا به مدت ۶ ماه هیچگونه تحریم های جدید در رابطه با برنامه هسته ای را علیه ایران اعمال نخواهند کرد.

* تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده بر روی صادرات مواد پتروشیمی و خدمات وابسته به آن مانند بیمه و ترابری و همچنین طلا و سنگ های قیمتی تعلیق می شود.

* محدودیت های تجاری ایالات متحده در مورد صنعت خودروسازی ایران و خدمات وابسته به آن و همچنین محدودیت جواز تامین و تولید قطعات هواپیما به منظور ایمنی پرواز تعلیق می شود.

* بخشی از درآمد فروش نفت ایران که در خارج ضبط شده و مورد توافق قرار گرفته پس داده خواهد شد.
XS
SM
MD
LG