لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

اوباما می گوید با روحانی مکاتبه کرده است


باراک اوباما در مصاحبه ای تلویزیونی در روز یکشنبه گفت با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران مکاتبه کرده است. او همچنین گفت دیپلماسی با پشتیبانی تهدید نظامی که در مورد سوریه اعمال شد، مدلی بالقوه برای مذاکره با ایران درباره حل مسئله هسته ای تهران است.

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با تلویزیون ای‌بی‌سی آمریکا، به جزئیات مکاتبات و نامه‌نگاری با حسن روحانی اشاره نکرد اما تصریح کرد که واشنگتن نگران بلندپروازی‌های هسته ای ایران است. او گفت برنامه اتمی تهران، «برای ما مسئله ای بسیار بزرگ تر» از تسلیحات شیمیایی سوریه است.

سخنرانی آقایان اوباما و روحانی که هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام می شود، هر دو در یک روز خوهد بود. هرچند دو رهبر برنامه ای برای ملاقات با یکدیگر ندارند.

باراک اوباما گفت ایران نباید گمان کند که چون آمریکا به سوریه حمله نظامی نکرد، از حمله نظامی در واکنش به برنامه های هسته ای ایران نیز خودداری خواهد کرد:‌ «آنان نباید این گونه برداشت کنند که چون ما (به سوریه) حمله نکردیم، به ایران نیز حمله نمی کنیم. برعکس، درسی که باید بگیرند این است که پتانسیل حل دیپلماتیک مسائل وجود دارد.»

تهران می گوید به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست اما برخی کشورهای جهان و در راس آن ها اسرائیل و آمریکا تهران را به تلاش مخفیانه برای تولید بمب اتمی متهم می کنند.

حسن روحانی، به دنبال پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، درباره همکاری با جامعه بین المللی برای حل برنامه اتمی تهران با رویکردی مثبت سخن گفته است.

با این حال باراک اوباما درباره تسهیل فوری مذاکرات با ایران ابراز تردید کرده و گفته است:‌ «به نظر من اگر تهدید مشروع توسل به زور با تلاش های جدی دیپلماتیک همراه شود، آن موقع است که می توان به توافق رسید.»

XS
SM
MD
LG