لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

«جاست هوست» دیگر میزبان تارنمای کروبی نیست


مهدی کروبی
مهدی کروبی

یکی از مشاوران مهدی کروبی گفته است شرکتی که میزبانی اینترنتی تارنمای مهدی کروبی را به عهده داشته از ماه اوت تاکنون خدمات خود را متوقف کرده است

یک شرکت آمریکایی میزبان شبکه جهانی اینترنت فعالیت تارنمای مهدی کروبی را متوقف کرده است: تحولی که تأثیر تحریم های اقتصادی ایالات متحده را در ابعاد گوناگون جامعه ایران نشان می دهد.

یکی از مشاوران مهدی کروبی گفته است شرکت خدمات اینترنتی موسوم به «جاست هوست» که میزبانی شبکه جهانی اینترنت برای تارنمای مهدی کروبی را به عهده داشته از ماه اوت تاکنون ارائه خدمات به این تارنما را متوقف کرده است.

واشنگتن ارائه خدمات به ایران را برای نهادها و موسسات ایالات متحده ممنوع کرده است. انتخابات ماه ژوئن و رسیدن حسن روحانی به مقام رئیس جمهوری ایران امیدها را برای یافتن راهکاری برای بحران اتمی ایران و لغو برخی از تحریم ها افزایش داده است.

آقای کروبی پس از انتخابات بحث برانگیز سال ۲۰۰۹ و انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری و اعتراض های عمومی پس از آن به همراه میرحسین موسوی یکی دیگر از رهبران اصلاح طلب تحت حبس خانگی بوده است.

محمد حسین ضیا، یکی از مشاوران پیشین آقای کروبی که مدیریت تارنمای او را از آمریکا به عهده داشته، گفته است در ماه اوت از شرکت میزبان تارنمای آقای کروبی یادداشتی مبنی بر توقف ارائه خدمات به تارنمای شخصی آقای کروبی (www.karroubi.ir) دریافت کرده است که علت توقف ارائه این خدمات را تحریم های اقتصادی علیه ایران، کره شمالی و کوبا اعلام کرده است.

دیان دون، سخنگوی شرکت خدمات اینترنتی که «جاست هوست»(میزبان تارنمای مهدی کروبی) یکی از زیرمجموعه های آن است، در پاسخ به پرسش رویترز در این مورد گفته است ما مشمول مقررات دولت فدرال هستیم و این به آن معنا است که خدمات وبی که ارائه می دهیم ویژه افراد و کسب و کارهای کوچک هستند و این به آن معناست که ما نمی توانیم خدمات اینترنتی خود را به ساکنان کشورهای خاصی همچون ایران ارائه دهیم که هدف تحریم ها قرار گرفته اند.»

آقای ضیا گفته است نارضایتی و ناخشنودی ما از دو جنبه است یکی این که تارنماهای ما در داخل ایران فیلتر می شوند و شرکت های ایرانی از ارائه خدمات به ما خودداری می کنند و از سویی دیگر با تحریم ها روبروییم و گویی بین دو لبه قیچی به دام افتاده ایم.

گفتنی است که «موسسه تحقیقات علوم پایه» وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری مسئول صدور مجوز دامنه «ir.» برای تارنماهای ایرانی است.
XS
SM
MD
LG