لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

اوباما: آمریکا قوی تر و امن تر شده است


با نزدیک شدن به یازدهمین سالروز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، مردم آمریکا را ترغیب کرد تا یاد مردان و زنانی را پاس بدارند که برای امنیت آمریکا تلاش می کنند. آقای اوباما در نطق رادیویی و اینترنتی هفتگی اش گفت: «این فرصتی است تا شهامت کسانی را گرامی بداریم که -چه در آن روز و چه روزهای پس از آن- پیش از همه زندگی خود را به خطر انداختند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «و این فرصتی است تا از مردان و زنانی که در ارتش خدمت می کنند و بعضا دور از خانه و کاشانه به سر می برند، سپاسگزاری کنیم.»
وقایع ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، زمانی که هواپیماربایان القاعده دو هواپیمای مسافربری را به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک و هواپیمای سوم را به ساختمان پنتاگون در حومه واشنگتن پایتخت آمریکا کوباندند، همچنان در یاد و خاطره مردم این کشور است.

در این حملات زنجیره ای، هواپیمای چهارمی نیز وجود داشت که با اقدام مسافران پرواز، هواپیماربایان مغلوب شدند و هواپیما در پنسیلوانیا سقوط کرد.

در رشته حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، نزدیک به ۳۰۰۰ نفر کشته شدند. این مرگبارترین حمله تروریستی در خاک آمریکا به شمار می رود.

یادبود ۱۱ سپتامبر، متفاوت از هر بهانه دیگری مردم آمریکا را به هم نزدیک و متحد می کند. نظرسنجی ها حاکی است که ۹۷ درصد آمریکایی ها، همانطور که واقعه ترور جان اف کندی را به یاد می آورند، به یاد دارند که هنگام شنیدن خبر حملات ۱۱ سپتامبر در حال انجام چه کاری بودند.

باراک اوباما گفت حملات یازده سال پیش، سوال درباره ریشه های تروریسم و این که آمریکا چطور باید با آن مقابله کند را برای مردم این کشور مطرح کرد: «دهه گذشته سخت گذشت اما همگی با هم آن سوال ها را پاسخ گفتیم و به عنوان یک ملت، قوی تر شدیم.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت، ایالات متحده حالا رهبری القاعده را نابود کرده و این شبکه تروریستی را در موقعیت شکست قرار داده است: «به لطف شجاعت و مهارت پرسنل امنیتی و نیروهای مسلح، اسامه بن لادن هرگز تهدیدی علیه آمریکا نخواهد بود.»

آقای اوباما در سخنان روز شنبه خود وارد جزئیات عملیات نیروهای ویژه آمریکا در مه ۲۰۱۱ در پاکستان نشد. طی این عملیات اسامه بن لادن رهبر القاعده و مغز متفکر حملات ۱۱ سپتامبر کشته شد.

این عملیات طی چند هفته اخیر با انتشار کتابی دچار برخی شک وشبهات شده است. این کتاب را یکی از فرماندهان آمریکایی نوشته که در تیم ویژه شکار بن لادن شرکت داشت.

نویسنده کتابNo Easy Day (یک روز سخت) که رسانه های آمریکایی او را به نام مت بیسونت معرفی کرده اند گفته است که بن لادن غیرمسلح هنگام عبور از یک در به ضرب گلوله به سرش کشته شد و سپس هنگامی که روی زمین افتاده بود هدف شلیک گلوله های دیگر قرار گرفت.

این در حالی است که روایت رسمی ارائه شده از سوی نیروهای نظامی آمریکا پیشتر گفته بود که بن لادن هنگامی که تلاش می کرد دست به سلاح ببرد کشته شد.
باراک اوباما در سخنانش به این کتاب اشاره ای نکرد. نویسنده کتاب احتمالا به اتهام افشای اطلاعات محرمانه ممکن است حکم قضایی دریافت کند.

رئیس جمهوری آمریکا در عوض به وقایع پس از کشتن بن لادن پرداخت: «به جای منزوی شدن از بقیه جهان، اتحادمان را تقویت کردیم و امنیت را در کشور بالا بردیم. و کشور ما قوی تر، امن تر شده و احتراممان در جهان افزایش یافته است.»

آقای اوباما از مردم آمریکا به خاطر مقاومت در برابر وسوسه گرفتار شدن در بی اعتمادی و شک و وارد جنگ نشدن با اسلام یا هر دین دیگری، قدردانی کرد. او همچنین گفت پس از یازده سال طی شده، با اطمینان می گوید که هیچ گونه دشمنی و اقدام تروریستی نمی تواند واقعیت مردم آمریکا را تغییر دهد.

باراک اوباما گفت: «ما آمریکایی هستیم، و از کشوری که دوستش داریم حمایت می کنیم. بیایید در این سالروز غم انگیز، به یاد رفتگان باشیم، بر ارزش هایمان تاکید کنیم و بیایید به عنوان یک ملت و یک مردم واحد به پیش برویم.»
XS
SM
MD
LG