لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

نامه های خصوصی بن لادن فاش می شود


نامه های خصوصی بن لادن فاش می شود
نامه های خصوصی بن لادن فاش می شود

مطالعه اسنادی که سال گذشته در مجتمع اسامه بن لادن در پاکستان کشف شد و اخیرا از صورت محرمانه خارج شده است فاش می سازد که او از گروههای جهادی منطقه ای و از ناتوانی خود در کنترل آنها بسیار ناراحت بوده است.

مرکز مبارزه با تروریسم در آکادمی نظامی آمریکا در وست پوینت می گوید ناراحتی بن لادن «جالبترین داستانی است» که ۱۷ سند آن را بیان می کند.

این مرکز، که یک نهاد پژوهشی خصوصی است و اسناد و تجزیه و تحلیل خود را روز پنجشنه منتشر کرد، می گوید برخلاف آنچه بسیاری گمان می کردند بن لادن نخهایی حرکت دادن همه گروههای جهادی در سراسر جهان را در دست نداشت.

کماندوهای ویژه آمریکایی بن لادن را در دوم مه ۲۰۱۱ در حمله ای پنهانی به اقامتگاه او در شهر آبوت اباد در پاکستان کشتند و مجموعه ای از مطالب و مواد از جمله کلیپهای ویدیویی و نامه های شخصی را ضبط کردند.

مرکز مبارزه با تروریسم می گوید نامه های خصوصی بن لادن بر رنج مسلمانان به دست «برادران» جهادی او متمرکز است. گزارش حاکی است بن لادن «زیر فشار آنچه آن را بی کفایتی» گروههای وابسته به القاعده می دید قرار داشت، از جمله «عملیات درست طرح نشده ای که به مرگهای غیر لازم هزاران مسلمان منجر می شد.»

گفته می شود رهبر القاعده به گروهها توصیه می کرد حملات داخلی را که تلفاتی به غیر نظامیان مسلمان وارد می آورد متوقف سازند، و بر آمریکا، که آن را «هدف مطلوب ما» توصیف می کرد، تمرکز کنند.

بن لادن به ویژه می خواست هواپیماهای حامل دیوید پتریوس، فرمانده سابق نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هدف گرفته شوند. مرکز مبارزه با تروریسم می گوید بن لادن می گفته مرگ اوباما موجب خواهد شد جو بایدن معاون رییس جمهوری «که هیچ آمادگی ندارد» عهده دارد ریاست جمهوری شود و آمریکا را گرفتار بحران کند.

XS
SM
MD
LG