لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

اوباما و اولاند در شارلوتسویل سخنرانی می کنند


پرچم فرانسه در کنار پرچم آمریکا بر پنجره ساختمان اداری کاخ سفید آویخته است.
پرچم فرانسه در کنار پرچم آمریکا بر پنجره ساختمان اداری کاخ سفید آویخته است.

روسای جمهوری امریکا و فرانسه در سفر به شارلوتسویل، ضمن دیدار از خانه تامس جفرسون درباره مسائل جهانی سخنرانی خواهند کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همتای فرانسوی اش روز دوشنبه به شهر شارلوتسویل ویرجینیا می روند تا ضمن دیدار از خانه تاریخی و موزه تامس جفرسون، سومین رئیس جمهوری آمریکا، در آنجا سخنرانی کنند.

واشنگتن پست مقاله ای از رؤسای جمهوری دو کشور را منتشر کرد که پیش از عزیمت آنها به شهر تاریخی شارلوتسویل در ۱۸۰ کیلومتری جنوب غربی پایتخت نوشته شده و در آن بر همکاری در زمینه هایی همچون گفتگوها برسر برنامه هسته ای ایران، مبارزه با تروریسم و مبارزه با فقر در آفریقا تأکید شده است.

باراک اوباما و فرانسوا اولاند گفته اند رابطه میان آمریکا و فرانسه در چند سال اخیر «تغییر کرده»، و به «الگویی برای همکاری بین المللی» بدل شده است.

آن دو همچنین به همکاری نظامی در مالی، جمهوری آفریقای مرکزی و سومالی، و نیز برنامه های ابتکاری برای کاهش نشر کربن در هوا پیش از کنفرانس بین المللی تغییرات اقلیمی – که سال آینده در فرانسه برگزار خواهد شد – اشاره کردند.

کاخ سفید بر رابطه جفرسون با فرانسه تأکید می کند. این سومین رئیس جمهوری آمریکا خانه اش – مونتیچلو – را نماد علاقه اش به مردم فرانسه و ارزش های مشترک «زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی» میان دو کشور می دانست.

تامس جفرسون پیش از آن که به وزارت امور خارجه و بعد به ریاست جمهوری آمریکا برسد، فرستاده آمریکا به فرانسه بود.

در سال ۱۸۰۳، در آغاز نخستین دوره از دو دوره ریاست جمهوری آقای جفرسون، آمریکا با پرداخت ۱۵ میلیون دلار به فرانسه، ۲۱۴ میلیون هلکتار از زمین های واقع در غرب رودخانه می سی سی پی را خرید و با این کار وسعت کشور آمریکا را در غرب دو برابر کرد.

جفرسون هم سیاستمدار بود و هم معمار. وی خانه مونتیچلو را شخصاً طراحی کرد – این خانه در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت شد. گنبد شاخص خانه جفرسون از کاخ لژیون دونور پاریس الهام گرفته، و عناصر دیگری از طراحی آن هم تحت تأثیر خانه های پاریس ساخته شده است.

تامس جفرسون، سومین رئیس جمهوری آمریکا، خانه اش را با الهام از مظاهر فرانسوی ساخت
تامس جفرسون، سومین رئیس جمهوری آمریکا، خانه اش را با الهام از مظاهر فرانسوی ساخت

قرار است آقای اولاند روز سه شنبه پیش از شرکت در ضیافت شام کاخ سفید برای ادای احترام و نثار تاج گل، به گورستان ملی آرلینگتون برود. روز چهارشنبه، وی برای دیدار با پیشگامان تکنولوژی به سن فرانسیسکو خواهد رفت.
XS
SM
MD
LG