لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

تصویب اعرام نیروی بیشتر به جمهوری آفریقای مرکزی
سازمان ملل متحد تصویب کرده است تعداد بیشتری ازسربازان فرانسوی وافریقایی به جمهوری افریقای مرکزی اعزام شوند.

این اقدام درحالی صورت می گیرد که گزارش می رسد نبرد شدیدی دربانگوئی، پایتخت ، جریان دارد.

مسئول دفترپزشکان بدون مرز درجمهوری افریقای مرکزی روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفت درزدوخوردها دستکم ۵۰ تن جانسپرده اند و ۹۰ نفرمجروح شده اند.

یک جنبش متحد فرانسوا بوزیر رئیس جمهوری سابق مسئولیت حملات در اطراف بانگویی را بر عهده گرفته است.

رهبر گروه به صدای آمریکا گفت رزمندگان سعی دارند شورشیانی را که بوزیز را سرنگون کردند بیرون برانند.

گزارش ها حاکی است پیش از سحرگاه تیراندازی هایی در چندین بخش شهر روی داد. سخنگوی رئیس جمهوری موقت، طرفداران فرانسوا بوزیز رئیس جمهوری سابق را مسئول حملات دانست.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در بانگویی گفت شهر شاهد حمله سازمان یافته عناصر نا مشخص و ترورهای هدفمند بوده است.

او گفت سازمان ملل متحد، فرانسه، اتحادیه افریقا و اتحادیه اروپا حمله را محکوم کردند و ساکنان پایتخت را به خویشتنداری فراخواندند.

قطعنامه شورای امنیت اجازه می دهد فرانسه و اتحادیه افریقا نیروهای نظامی خود را در جمهوری افریقای مرکزی افزایش دهند و به برقراری نظم کمک کنند.

فرانسه قول داده است حضور خود در این کشور را به حدود یک هزار سرباز افزایش دهد، درحالی که قرار است نیروی زیر فرمان اتحادیه آفریقا در این ماه به ۳۶۰۰ سرباز توسعه پیدا کند.

قطعنامه همچنین از بان کی مون دبیرکل سازمان مل متحد می خواهد ظرف سه ماه توصیه کند آیا یک نیروی پاسدارصلح سازمان ملل تشکیل شود یانه.

قطعنامه تحریم تسلیحاتی را نیز شامل می شود و نسبت به افزایش خشونت فرقه ای و از بین رفتن کامل نظم و قانون در جمهوری افریقای جنوبی ابراز نگرانی می کند.

اتحادیه شورشی معروف به سه لکا در ماه مارس پرزیدنت بوزیز را سرنگون کرد، و یک دولت ضعیف موقت قادر نبوده است رزمندگان را زیر کنترل درآورد.

شورشیان، که اکثرا مسلمان هستند، از آن هنگام مسئول افزیش قتل، تجاوز جنسی و سرقت شناخته شده اند.
XS
SM
MD
LG