لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

اوباما قویاً رفتار دولت مصر را محکوم کرد


عکس آرشیو
عکس آرشیو
باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا که در تعطیلات تابستانی به سر می برد، صبح پنجشنبه به مناسبت وضعیت اضطراری در مصر سخنانی ایراد کرد.

آقای اوباما قبل از ایراد این سخنان، با مشاوران ارشد و نیز وزرای امور خارجه و دفاع امریکا در این زمینه رایزنی کرده بود.
آقای اوباما بااشاره به سابقه تاریخی و اهمیت منطقه ای مصر، رفتار دولت مصر در قبال تظاهر کنندگان در روز چهارشنبه را قویا محکوم کرد و گفت به دولت مصر اطلاع داده است که مانور نظامی مشترک میان دو کشور را - که قرار بود ماه آینده برگزار شود - لغو کرده است، زیرا «سنت همکاری ما نمی تواند وقتی غیرنظامیان در خیابانها کشته می شوند، به طور معمول ادامه یابد.»

باراک اوباما گفت: ایالات متحده قویاً گامهایی را که توسط دولت موقت مصر و نیروهای امنیتی برداشته شده محکوم می کند. ما از اعمال خشونت علیه غیر نظامیان متاسفیم.
اوباما افزود: امروز ایالات متحده تسلیت خود را به خانواده های کسانی که کشته شده اند و آنهایی که مجروح شده اند ابراز می دارد.
آقای اوباما گفت: مردم مصر لیاقتی بیش از آن دارند که در چند روز گذشته شاهد آن بوده ایم.

رئیس جمهوری امریکا گفت معتقد است دولت مصر باید شرایط اضطراری را لغو کند و روند آشتی آغاز شود.
آقای اوباما گفت منافع امریکا در مصر بستگی به روند دموکراتیک سیاسی در دوران انتقال دارد.
آقای اوباما گفت انتقال قدرت سیاسی به روندی دموکراتیک در همه جوامع از جمله امریکا روندی طولانی بوده است که گاهی چندین نسل طول کشیده است.
رئیس جمهوری امریکا گفت، آمریکا خواهان همکاری با همه مصریان و همه کسانی است که در سراسر دنیا خواهان تغییرات غیر خشونت آمیز و شرافتمندانه هستند.


روز چهارشنبه سخنگوی کاخ سفید ضمن مخالفت با اعلام وضعیت فوق العاده یک ماهه در مصر گفته بود: بهره گیری از خشونت شرایط مصر را برای حرکت در مسیر ثبات و دموکراسی پایا و ماندگار دشوارتر خواهد کرد و با وعده های دولت برای پیگیری آشتی ملی در کشور «مغایرت کامل» دارد.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا نیز عصر چهارشنبه خواهان پایان دادن به شرایط اعلام شده اضطراری در مصر شد و از همه طرفها خواست که راه حل سیاسی برای حل اختلافات بیابند.
جان کری گفت ضمن تأسف بار خواندن وقایع چهارشنبه گفت:«مصری‌ها در داخل و خارج از دولت نیاز به این دارند که گامی به عقب بردارند، شرایط را آرام کنند و از هدر رفتن جانهای بیشتر بپرهیزند.» آقای کری گفت:‌ «جهان نظاره‌گر وقایع مصر است.»
XS
SM
MD
LG