لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

کاخ سفید خشونهای مصر را محکوم کرد


کاخ سفید اقدام دولت موقت مصر در بهره گیری از خشونت علیه هواداران محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر را قویاً محکوم کرد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در گفتگوی روز چهارشنبه با خبرنگاران گفت ایالات متحده به کرات از نیروهای امنیتی مصر خواسته است تا خویشتنداری کنند.

آقای ارنست همچنین گفت کاخ سفید با تصمیم قاهره برای اعلام وضعیت فوق العاده یک ماهه در کشور مخالف است.

او گفت بهره گیری از خشونت فقط شرایط مصر را برای حرکت در مسیر ثبات و دموکراسی پایا و ماندگار دشوارتر خواهد کرد و با وعده های دولت برای پیگیری آشتی ملی در کشور «مغایرت کامل» دارد.

او همچنین از معترضانی که بیشتر آن ها اسلام گرا هستند خواست تا «تظاهرات مسالمت آمیز» برگزار کنند.

وزیر امور خارجه امریکا نیز خواهان پایان دادن به شرایط اعلام شده اضطراری در مصر شد و از همه طرفها خواست که راه حل سیاسی برای حل اختلافات بیابند.
جان کری گفت وقایع امروز باعث تأسف است و علیه خواست مردم مصر برای صلح و دموکراسی فراگیر به شمار می رود.

آقای کری افزود: «مصری‌ها در داخل و خارج از دولت نیاز به این دارند که گامی به عقب بردارند، شرایط را آرام کنند و از هدر رفتن جانهای بیشتر بپرهیزند.» آقای کری گفت:‌ «جهان نظاره‌گر وقایع مصر است.»

دولت موقت مصر با پشتیبانی ارتش روز چهارشنبه صبح سرکوب مرگباری علیه اردوگاه های معترضان هوادار مرسی در قاهره را آغاز کرد. اقدام ارتش محکومیت های رهبران کشورهای مسلمان را به همراه داشت.

قدرت های اروپایی نیز از دولت مصر و مخالفان اسلام گرای آن خواستند تا از تشدید خشونت ها اجتناب کنند و به گفتگوی سیاسی بازگردند.

گروه های هوادار حقوق بشر همچون سازمان عفو بین الملل نیز از ارتش مصر خواسته اند تا حمله به معترضان را متوقف کنند.

جفری ماک، کارشناس سازمان عفو بین الملل در امور مصر به صدای آمریکا گفته است خشونت های روز چهارشنبه نشان دهنده «الگوهای قدیمی آزار و اذیتی» هستند که به دوران حکومت مبارک بازمی گردند و امروز دوباره تکرار شده اند.

بریتانیا، کانادا، اتحادیه اروپا، ایران و ترکیه نیز خشونت علیه معترضان هوادار مرسی را محکوم کرده و خواستار برقراری گفتگو و خویشتنداری طرفین درگیری ها شده اند.

XS
SM
MD
LG